V tento den se totiž v této horské obci bude právě na tomto dopravním prostředku závodit.

„Mezinárodní česko-polská soutěž, která se v orlickohorské Černé vodě pořádala poprvé teprve minulý rok, se tak dočká opakování. Soutěže se může zúčastnit každý, kdo se zaregistruje a má chuť si užít zábavné odpoledne," říká Renata Šedová, která zastupuje destinační společnost Orlické hory a Podorlicko a dodává, že se jedná o ideální rodinnou aktivitu.

Jediná disciplína

Závodů se zúčastní polské týmy z Gminy Bystrzyca Klodzka, která je spolu s obcí Orlické Záhoří spolupořadatelem. Právě z polského příhraničí čerpali organizátoři inspiraci. Obdobné závody jsou tu pravidelným zpestřením. Polští účastníci tak na speciálně upravených saních předvedou originální jízdu.

Soutěžní disciplína je jediná – sjezd dolů. „Účastníci budou startovat po jednom. Loni jsme udělali tu chybu, že to bylo po dvou, a tak docházelo ke kolizím. Toho se letos chceme vyvarovat," vysvětluje organizátor a starosta Orlického Záhoří Vojtěch Špinler.

Na trase se objeví celkem deset saní rohatých, polovina je obce, druhou přivezou Poláci. „Doufáme, že to bude více odsýpat. Jeden odstartuje a jakmile dojede dolů, může jet další. Už jsme si to zkoušeli, sjezd by měl trvat zhruba minutu," přiznal starosta.

Ten oproti loňskému roku očekává větší počet účastníků, kterých bylo posledně 109. Přihlášených jich zatím je kolem 65, ale další se jistě ještě přihlásí.

„Jelikož to už děláme podruhé, jsme poučeni a víme, na co si dát pozor. Hlavně chceme závody zkrátit, aby neprobíhaly tak dlouho. Budeme mít lepší časomíru, kterou nám půjčí Poláci. A také bude delší trať. Nebude se jezdit z vrchu jenom do poloviny, ale až dolů," uvedl Vojtěch Špinler.

Doprovodný program přichystaný není, organizátoři se soustředili hlavně na saně rohaté. Prý snad příští rok, až budou vše umět, si nějaký dovolí.

Co jsou to saně rohačky a kde 
se vzaly?

Saně rohaté představovaly  na horách ještě do poloviny minulého století hlavní dopravní prostředek.

Lidé na ně v horách naložili hromadu dříví, sami si sedli dopředu a mistrnou jízdou dojeli až k chalupě.

Závodní kousky jsou ale samozřejmě nově vyrobené.

Truhlář Verner z Deštného podle zachovalých kusů vyrábí repliky saní, aby účastníci měli na čem jezdit.

Program

Místo konání: Pension Černá Voda, trať lyžařského areálu Černá Voda, Orlické Záhoří

Kdy: sobota 19. ledna
13.00 – 13.30 registrace účastníků
14.00 – 16.00 soutěže na saních rohatých
16.00 – 17.00 vyhodnocení výsledků