Kandidát chemických věd Petr Šlosar z Chrudimi byl úrovní soutěžních vzorků  z Podorlicka nadšený. Tvrdí, že jejich nadprůměrná kvalita je nepoměrně vyšší, než na některých moravských koštech.

Silný region

O titul šampion koštu se letos ucházelo 91 vzorků, rozdělených do čtyř kategorií. Nejvíce byla zastoupená slivovice (32 vzorků), následovala hruškovice (29), jablkovice (15) a ostatní destiláty (15).

„Ve slivovicích jsme velice dobrý region. V jablkovici zde postupně odhalujeme její tajemství a kategorii ostatní dominuje Jaroslav Rázek z Čestic – Horek. Zde se opět objevily zajímavé vzorky z černého bezu, jeřabiny a rybízu. Dále pak višňovice, třešňovice, vínovice i ostružinovice,“ komentoval vzorky spolumajitel palírny Ladislav Libotovský s tím, že hruškovice zůstala opět v rodině, protože již několik ročníků nebyl překonán destilát z planých hrušek jeho syna Aleše.

Chuť nad vůní

„Při hodnocení jsem ochutnal množství vzorků a vše bylo jednoznačně nadprůměrné. Podorlická oblast je pro ovoce silná, ale musí se to umět a hlavně vědět, kdy přestat,“ zhodnotil úroveň koštu Petr Šlosar, díky němuž se Chrudim stala prvním městem mimo tradiční moravský region, které získalo v Jelínkově vizovickém koštu titul Nejlepší páleničářská obec roku 2006.

Vědec – palírník navíc ocenil zdejší způsob hodnocení, kdy se chuť destilátu upřednostňuje nad jeho vůní. „Na moravských koštech mají tyto dvě vlastnosti stejný koeficient a já si myslím, že to není správné. Proto jsem zdejší systém odeslal řediteli nejstaršího moravského koštu, Pavolu Sochorovi z Radějova, a požádal jsem ho, aby návrh zhodnotil,“ dodal vědec.