Smyslem akce bylo vybrat nejvhodnější odrůdu jabloně, které by se nejlépe dařilo v klimatických podmínkách Podorlicka.
Vítěze budou organizátoři Základní organizace Českého zahrádkářského svazu Častolovice znát do čtrnácti dnů.
Nové odrůdy
Téměř šest desítek degustátorů, drobných pěstitelů, posuzovalo šestatřicet odrůd. „Zastoupení tu měly jak odrůdy staré, které našly oblibu u našich předků, tak i ty, kterým dávají přednost současní pěstitelé. Součástí degustace se staly i zcela nové odrůdy vypěstované ve Výzkumném pěstitelském ústavu v Holovousech, s nímž úzce spolupracujeme. Tato jablka se ochutnávala a posuzovala nikoly pod názvy odrůd, ale pod čísly,“ uvedl za organizátory Josef Helmich.
Zahrákáři úmyslně degustaci nechávají až na únor. V lednu totiž obdobné testování provádí již zmiňovaný výzkumný pěstitelský ústav. Výsledky obou degustací pak vzájemně porovnávají. „Hodnocené odrůdy byly až na tři případy uskladněny v běžných sklepech. Tři odrůdy jsme tu měli dvakrát. Lišily se jen v uskladnění, ty druhé ležely od sklizně v chladicích boxech. Degustace by měla ukázat výhody a nedostatky jednotlivých uskladnění,“ vysvětlil Helmich.
Ochutnávky se zúčastnili nejen pěstitelé z Rychnovska, ale i Pardubicka, Orlickoústecka a dalších vzdálenějších míst.
Daleký původ
Bez zajímavosti jistě není, že mezi hodnoceným ovocem byly i odrůdy, které pocházejí z Austrálie, Nového Zélandu, ale i sousedního Polska a Německa.
Častolovičtí zahrádkáři jsou jediní v širokém okolí, kteří degustaci provádějí. „Předchozích šest ochutnávek nám ukázalo, které odrůdy se nejlépe pěstují v Podorlicku. Na předních postech se umísťují jedny a ty samé,“ vysvětlil Helmich.
Výsledky jsou o to objektivnější, čím více je degustátorů. Loni se vítězem stala Rubinola. „Je jen dobře, že se taková akce koná. Zahrádkáři mají opravdu možnost zjistit, které jabloni se u nás nejlépe daří. Prodejci tak objektivní nebývají. Dnes jde o obchod a hledí se hlavně na prodané kusy,“ vyjádřil se k akci častolovických zahrádkářů důchodce Karel Rozynek.