KYJEVSKÝ  DORT5 bílků ( starších )
25 dkg cukru krupice
20 dkg lískových oříšků nasekaných nahrubo
15 dkg hladké mouky
Postup:
Bílky a cukr ušlehat. Do vzniklého sněhu lehce vmíchat hladkou mouku smíchanou s nasekanými lískovými ořechy. Směs rozdělit na 3 díly, ze kterých na pečicím papíru upéct  3 placky při 150 stupních cca 2 hod., až budou suché ( jako pusinky).
Krém:
0,5 kg změklého másla
5 žloutků
20 dkg cukru krupice
1,5 dcl mléka
10 dkg nasekaných lískových oříšků
Žloutky, cukr a mléko svařit a prochladlé spojit s máslem. 1/3 vzniklého krému obarvit kakaem. 3 placky promazat krémem a vrchní placku, potřenou krémem, posypat nasekanými lískovými oříšky.

Během odpoledne proběhly dvě přednášky ruských lektorek, takže sálem zněla milá „ruská čeština". Z úplně jiného soudku pak byla přednáška s tajuplným názvem Cesta do hlubin lidské duše. Tento název byl určitě na místě, jejím tématem byl totiž Dostojevskij, o jehož dílo se zajímal i Sigmund Freud.

RASTĚGAJTěsto:
40 dkg hladké mouky
30 g kvasnic
1,5 hrnku mléka
100 g tuku
1 vejce
trochu soli
Vykynuté těsto rozválet (asi 0,5 cm), vykrájet kolečka, naplnit a uzavřít.
Náplň:
Polovina hrnku pohanky uvařit ve vodě, nechat vychladnout
30 dkg mletého masa
2 vejce uvařená natvrdo
1 cibule
Vše smíchat.
Péci nejlépe na pečicím papíru.

Přednášející Eva Votroubková, která byla zároveň jednou z pořadatelek, si tohoto klasika ruské literatury zamilovala během psaní diplomové práce, jejím cílem bylo přiblížit ho posluchačům. Podle reakcí se jí to povedlo.

SALÁT VINĚGRĚT3 uvařené červené řepy
2 uvařené brambory
1 cibulka
asi 300 g kysaného zelí
Vše nakrájet a zalít olejem.

Návštěvníci chválili nejen celý program, ale od mnohých zaznělo, že si musí Dostojevského přečíst. „Přednáška mě uchvátila, v pondělí jdu do knihovny a začnu číst," je rozhodnutý jeden z návštěvníků Ivo Kašpar.

Spokojenost však nevládla jen u návštěvníků. „Žasla jsem, co takový malý organizační tým zvládl připravit. Navíc tu byla velmi přátelská atmosféra. Pokud se akce bude opakovat příští rok, velmi ráda přijedu," nechala se slyšet Anna Evsina, jedna z přednášejících. Její pochvala prý pořadatele opravdu hřeje. Právem. Anna Evsina je totiž předsedkyní Mezinárodního kulturního institutu Klíč, který připravuje vzdělávací programy.

Lákal plakát 
s Dostojevským

Při své přednášce se Eva Votroubková zdaleka nezaměřila na pouhé odříkání života a děl Dostojevského. A právě tím získala velké uznání návštěvníků.

Svou prezentaci začala popravou. Málokdo z návštěvníků věděl, že Dostojevskij stál ve svých osmadvaceti letech spolu s dalšími odsouzenci na popravišti, u něhož se již černaly tři hromadné hroby. Přednáška se zabývala dětstvím a mládím až do okamžiku popravy. Která se naštěstí nekonala.

A rovněž málokdo ví, že Dostojevskij je tvůrcem vnitřního dialogu. „Tolstoj byl mistrem vnitřního monologu. Dostojevskij však při své snaze po naprostém odhalení lidského nitra došel ještě dál – k vnitřnímu dialogu, což bylo v ruské literatuře  něco úplně nového," přibližuje jeden z mnoha přínosů Dostojevského Eva Votroubková. 

SALÁT MOSKEVSKÝDo hlubší formy (např. srnčí hřbet) :
1. vrstva    6 uvařených bílků rozmačkaných vidličkou
2. vrstva   100 g tvrdého sýra nastrouhat
3.vrstva    1 plechovka rozmačkaných sardinek
4. vrstva   100 g majolky
5. vrstva   4 žloutky rozdrobené
6. vrstva  100 g majolky
7. vrstva   2 žloutky rozdrobené
Na noc dát do ledničky.

Dana Marková