Vypěstovat si vlastní zeleninu není jen tak, obnáší to spoustu práce. Ale její výsledná chuť za námahu určitě stojí, protože rozdíl mezi tou kupovanou a vlastní je opravdu velký. Vlastně ta na pultech v obchodech často ani žádnou chuť nemá.

Ale kdy je vhodné začít s pěstováním? První jdou vždy na řadu kedlubny, ředkvičky a salát či květák.

Nasadit sazeničky nebo semínka přímo do záhonu je zatím poněkud předčasné, ačkoliv na tržnicích se už začínají objevovat.

„Sázet se může, až když člověk přijde na zahrádku a nebude se bořit v blátě, zem musí být vyschlá. Také je potřeba nakypřit půdu. Pokud má zahrádkář doma pařeniště, tak to už je možné připravit, protože v něm se už dá pěstovat salát nebo ředkvička. Jinak je ještě týden, čtrnáct dní čas,“ vysvětlil lhůty sázení Břetislav Pantůček z Územního sdružení Českého zahrádkářského svazu v Rychnově nad Kněžnou.

Důležité jsou vždy přírodní podmínky. Půda už je sice do patnácti centimetrů rozmrzlá, ale ještě není prohřátá. Pokud se teď setba zasadí, tak stejně růst nezačne. Bude tam jen ležet, ale klíčit nebude. Navíc ještě meteorologové stále hlásí mrazíky.

„Další možností kromě pařeniště je si zeleninu předpěstovat doma. To se dělá zejména s paprikami, ale za chvíli to půjde i s rajčaty. To znamená zasít semínka do květináče, nechat vyklíčit a pak zasadit do země. Nejdříve ale až koncem dubna nebo začátkem května, když je po třech zmrzlých,“ radí Břetislav Pantůček.

Podle něho se teď může začít pouze s ředkvičkami a se salátem, co se týče zeleniny. Například z květin lze sázet do země zatím pouze cibuloviny, i když i na ně je ještě brzy.

Otázkou také zůstává, zda si koupit semínka, nebo už sazeničky. „Myslím si, že je rozumnější, obzvlášť pokud člověk není zkušený zahradník, raději si koupit sazeničky. Než se vypěstuje ze semínka salát, to trvá hrozně dlouho,“ vyjádřil svůj názor Břetislav Pantůček.

To, že se blíží jaro, zaznamenávají také prodejci v zahradnických potřebách, kde se pomalu scházejí lidé kupovat semena a sazenice.

„Kupuje se všechno možné, každý totiž chce něco jiného,“ řekl Milan Kopecký, majitel obchodu se zahrádkářskými potřebami v Týništi nad Orlicí, přičemž u nich sáček semen stojí od jedenácti do patnácti korun. Cena je u všech druhů skoro stejná.

„Lidé pořád mají zájem o to, aby si vypěstovali vlastní zeleninu. A budou mít ještě větší, až přijde bída. Čekám, že zájemců bude stále více. Mladí sice sázet ještě neumí, ale pak se tomu ještě rádi naučí,“ předpovídá Milan Kopecký.

S jeho názorem však nesouhlasí Naděžda Machačová ze zahradnictví v Kostelci nad Orlicí, která naopak sleduje spíše pokles poptávky.

„Zájem klesá, je znát, že je inflace a lidé si sazenice moc nekupují. Zeleninu si raději koupí, než aby si ji sami vypěstovali,“ uvedla Naděžda Machačová s tím, že prodej se teprve začíná rozjíždět. „Lidé si teď ze začátku nejvíce kupují salát, kedlubny a květák,“ dodala zahradnice.

Sazenička salátu a kedlubny stojí dvě koruny, květák pak vyjde na koruny tři.

Za kolik sazenice či semínka pořídíte

Sáček se semeny, všechny druhy 11 - 15 Kč

Sazenice (orientační cena za jeden kus):

• papriky, rajčata 10 Kč
• dýně, cuketa 8 Kč
• patizon 5 Kč
• květák 3 Kč
• brokolice 2 Kč
• kedlubna modrá a bílá 2 Kč
• salát, kapusta hlávková 2 Kč
• zelí červené a bílé, celer 2 Kč