Říká se, že Saab je auto s charakterem. Bolek Polívka pak míní, že zná jen dvě kategorie lidí: Ty, kteří s ním jezdí a ty, kteří s ním nejezdí. Na Rychnovsku se z některých řidičů stali díky saabům přátelé.
„Našel jsem si ho. Prostě listuju v časopise, a tak se mi líbil motor, výkon a obsah, že bylo rozhodnuto. Pak jsem se svezl a bylo to,“ říká Marek Vraniak z Kvasin. Jeho současný saab je bílá Taladega 9000 z roku 1990. Její tuning je dílem Pavla Nejezchleby a servisu Suchomel z Ústí nad Orlicí.
S tmavě modrým Saabem 9.5 Aero z roku 2000 jezdí nyní právě Pavel Nejezchleba z Dobrušky. Po zvýšení výkonu jeho vůz pohání 287 koní. „Ten tuning je proto, aby člověk měl dobrý pocit sám pro sebe a také rezervu výkonu, například při předjíždění,“ míní Nejezchleba. K vozu se dostal již před časem a skoro náhodou: „Moje bývalá šéfová pocházela z Dánska a měli saaba. Jednou ho vytáhla na služebku. Já jsem po nich hodně koukal i před tím. Tak jsem jí řekl, že když ho bude prodávat, že budu první na řadě. Druhý den za mnou přišla, jestli ho chci.“
Sobi, jak je saabům přezdíváno, zaujmou nejen spolehlivostí, výkonem a exteriérem, ale i vnitřní výbavou. Firma totiž vyrábí i letadla a technologie z této produkce jsou znát i v interiéru. Pokud uvnitř navíc uvidíte ještě plyšového soba, rozhodně jde o vůz nadšeného „saabisty“.

 

Co se do tištěného vydání nevešlo:

 

SAAB DESATERO

1)Vždy pozdravím protijedoucího SAABa bliknutím, nebo mávnutím, pokud možno zdraví i spolujezdec

2) Svítím po celý den

3) Vždy řádně ohřeji motor, než začnu "tlačit na pilu", zejména u modelů 9-3 a 9-5. Do 60 stupňů Celsia nefunguje čidlo klepání… Následky mohou být velmi finančně náročné.

4) Měním olej pravidelně po max. 10 tis. km.

5) Vždy po náročné a svižné jízdě poslední 2 km před zastavením vozidla jedu volně a po dojetí ještě přibližně 1 minutu nechám běžet motor. Chráním a chladím turbo.

6) Pustím rychlejší řidiče (u našich vozů jen Ferrari), pomalé řidiče svižně a bezpečně předjedu

7) Pomůžu druhým saabistům v nouzi

8) Beru jen stopařky, stopaře ne

9) V každém SAABu by měl být plyšový sob

10) Jezdím na SAAB srazy