Mistrné načasování je ve spojení díla a „dušičkového" času, v nedělním koncertě se však najde symbolických propojení mnohem víc. Na tom prvním má zásluhu dramaturg festivalu, který na začátek listopadu, kdy si připomínáme Památku zesnulých, zvolil requiem, tedy mši za zemřelé.

Prezidentem 
v duších navěky

To, že je na programu právě Mozartovo Requiem, může těšit všechny posluchače, bez jakékoliv nadsázky se jedná o dílo, které patří ke světovým hudebním skvostům. A jsme u dalšího spojení. Mozart psal Requiem pro anonymního zákazníka, zemřel před jeho dokončením, 5. prosince 1791. Od výročí jeho úmrtí bude tedy posluchače dělit pouze měsíc, koncert tak bude připomínkou smrti skladatele, který daroval světu velkolepé Requiem d moll KV 626, ale sám je už neměl možnost slyšet.

Výčet symbolických propojení však stále není vyčerpán. Koncert bude spojen s jménem dalšího muže, jehož úmrtí vzpomeneme o několik dní později. V neděli 18. prosince 2011 zemřel velký člověk – Václav Havel.

Kdo nahlédne do festivalového programu, dočte se, že šestý koncert Mezinárodního hudebního festivalu F.L.Věka nese podtitul „Pocta Václavu Havlovi", koná se pod záštitou Dagmar Havlové a je zamýšlen jako pocta všem zemřelým a poděkování prezidentu Václavu Havlovi.

Díky koncertu se budou moci všichni posluchači „sejít" s těmi, na které vzpomínají, při téměř osudových tónech Mozartova posledního díla. Ale dík bude patřit také účinkujícím. V neděli to v Dobrušce bude Český filharmonický sbor Brno, který dnes patří k nejlepším profesionálním tělesům v Evropě. Jeho hudebním ředitelem a sbormistrem je Petr Fiala, laureát řady národních a mezinárodních soutěží jako dirigent a skladatel. Dalším účinkujícím bude Komorní filharmonie Pardubice, jež patří mezi špičkové orchestry.

Spojení těchto dvou významných těles je zárukou, že Mozartovo Requiem zazní v plné kráse a síle.

Myšlenky a postoje přetrvávají

Poděkování se tentokrát dostalo pořadatelům už před koncertem, a to od Dagmar Havlové: „…děkuji vašemu festivalu i všem organizátorům za věnování koncertu památce mého zesnulého manžela. Jeho myšlenkový svět, občanské postoje i politická rozhodnutí zůstávají hodnotou pevně spojenou s našimi novodobými dějinami. Hodnotou, kterou – jak věřím – nelze zapomenout, kterou nelze obejít a která dokáže v důležitých okamžicích silně zaznít. Bude-li to skutečně tak, považovala bych to za nejlepší ocenění jeho díla."   Dana Marková