Nález kostí

Soukromý stavebník při přestavbě svého domu a budování opěrných zdí v centru Solnice narazil začátkem července 2006 na lidské kosti. Nález tehdy okamžitě ohlásil policii z obavy z trestného činu. Ta k ohledání naleziště přivolala i pracovníky rychnovského MGOH, kteří zjistili, že kosterní pozůstatky jsou starší, než se původně očekávalo.

Nejen profesionálové, ale i děti se tehdy snažili zajistit zbytek naleziště, které těžká pozemní technika při stavebních pracech zničila.

Nadšení z práce

„Děti jsou z jakékoliv podobné práce, když mohou pomáhat archeologům, nadšené. Hned jak jim skončí škola, pospíchají na místo,“ komentoval nadšení vedoucí solnického kroužku Jaroslav Podzimek, který se věnuje archeologii celý život. Pod jeho vedením prošla i známá jména z regionu jako např. Bohumír Dragoun.

Podle památkového zákona musela v tomto případě hradit archeologický výzkum organizace, která ho provádí. „Šlo o soukromý pozemek se stavbou určenou k bydlení, a tak jsme neměli práce komu účtovat. Proto jsme pomoc dětí moc vítali. Peníze na zaplacení brigádníků tehdy nebyly. Spolupráce se školou nás zachránila,“ dodala Martina Beková.