Tovární komín se dvěma zavěšenými lezci, kteří připravovali transport čapího hnízda, mohli během pátku zhlédnout obyvatelé Častolovic.
Zchátralý komín, který se odnepaměti pyšní gigantickým čapím hnízdem, se nachází v areálu strojírenské firmy, jež vznikla ve dvacátých letech minulého století. Od doby, kdy přestal plnit svoji funkci, se na jeho vrcholu uhnízdili tito spanilí ptáci.

V nejbližších dnech čeká komín statické zajištění a zpevnění. Podle odborníků by letošní zimu již s největší pravděpodobností nepřežil. Tím by potomci tamních obyvatel byli nenávratně ochuzeni o zajímavé poznatky a zážitky z ptačí říše.

Po provizorním zajištění komínu vyzvedli ornitologové pomocí jeřábu téměř dvoutunové hnízdo, které měří asi 1,5 metru. Ptáci je opustili teprve před dvěma týdny. Přihlížející překvapila nejen jeho velikost, ale také zvláštní tvar. Hnízdo nemá klasickou prohlubeň, ale je ploché.
Neobvyklý záchranný projekt je rozdělen do několika etap a musí být ukončen nejpozději začátkem příštího roku. „Jakmile dojde k zajištění komínu a vyspárování prasklin, usadíme odlehčené hnízdo zpět pomocí speciální konstrukce,“ prozradil častolovický rodák Jiří Václavík. Dle slov majitele areálu se čápi vrací pravidelně 30. března.

Na realizaci rozsáhlé záchranné akce se podílí členové tamního Spolku přátel a místostarostka obce. „Tato první fáze přijde na desítky tisíc korun. Doufáme však, že celková částka nepřesáhne hrubý odhad, který je stanoven na 60 tisíc korun,“ doplnil Václavík.