Člověk za volantem se prakticky mění v lyžaře mezi slalomovými brankami, když se snaží dírám na vozovce vyhnout.

„Přes zimu a na jaře jezdím pravidelně do Dobrušky do sauny. Na cestě z Deštného až nahoru na úhor to je neustálé kličkování mezi výmoly," stěžuje si na neutěšený stav vozovky Jiří Sochan z Deštného.

Na podzim by mělo být motoristickému utrpení konec, protože krajský úřad schválil vyhlášení veřejné zakázky na opravu  silnice II/310 Polom – Deštné Zákoutí. Vyhlášení veřejné zakázky schválila Rada Královéhradeckého kraje. Předpokládaná cena je maximálně 28,6 milionů korun bez DPH a kraj se bude ucházet o spolufinancování v rámci Operačního programu česko-polské přeshraniční spolupráce.

„Během rekonstrukce tříkilometrového úseku by mělo dojít k frézování a pokládce nového krytu vozovky, k sanaci krajních částí silnice a dalších úprav propustků," uvedl náměstek hejtmana a radní pro dopravu Karel Janeček. Dále budou instalována nová svodidla, obnoví a doplní se svislé i vodorovné značení.

Stavba se bude provádět v úsecích dlouhých 500 metrů a jezdit se bude vždy po polovinách vozovky. „Úplná uzavírka bude jen při finální pokládce vrstvy vozovky a to jen na dobu nezbytně nutnou. Rekonstrukce tohoto významného úseku by měla být dokončena letos v říjnu," doplňuje náměstek Janeček.

O jaký konkrétní úsek silnice do Deštného se jedná, přiblížila starostka Deštného Alena Křížová. „Jde o úsek od úhoru, což je křižovatka ze směrů od Deštného, od Plasnice a od  Sedloňova směrem dolů do Deštného. Tato etapa by měla končit v Deštném na křižovatce nedaleko čerpací stanice."

Rada kraje schválila vyhlášení veřejné zakázky. „Nejvyšší možná investice do rekonstrukce této silnice by neměla přesáhnout odhadovaných 28,6 milionů korun bez daně," říká krajský radní odpovědný za investice Josef Dvořák. Kraj se podle něj bude ucházet o spolufinancování této rekonstrukce v rámci projektu „Zlepšení dopravní dostupnosti v česko-polském příhraničí v oblasti Bystřických a Orlických hor".

Podle starostky Křížové měly opravy v této etapě původně pokračovat po silnici přímo v Deštném až k hotelu Orlice. „Silnice na výjezdu z Deštného směrem na Dobrušku je na místní poměry velmi široká, takže oprava je finančně náročnější. Proto se na zbývající úsek už nedostane."