Některé vzpomínky z dětství jsou uloženy tak hluboko, že si už nenajdou cestu zpět. Opočno má štěstí – spisovatelka Pavla Horáková si vzpomínky na město, kam jezdila za svými prarodiči, uložila do „vrchní přihrádky". A tak se stalo, že když přemýšlela o místě vhodném pro druhý díl své trilogie, zaťukalo na ni právě Opočno.

Zatímco první díl (Tajemství Hrobaříků) vyprávěl příběh z pražského hřbitova, jeho volné pokračování s názvem Hrobaříci v podzámčí je zasazeno do Ostrožné, která jako by Opočnu z oka vypadla.

„Změnila jsem název města i jména majitelů zámku, ale místům jsem ponechala jejich podobu, takže každý, kdo Opočno zná, může společně s hlavními hrdiny procházet jeho tajemná zákoutí," oceňuje autorka staré uličky, jež jsou jako stvořené pro napínavý příběh mladých archeologů, a dodává, že na její rozhodnutí měl asi největší vliv zážitek, na který si vzpomíná dodnes.

„Šli jsme s dědou do parku a u spodního rybníku jsme se rozmýšleli, kudy dál. Děda věděl, že se ráda bojím, a tak mě vedl příkrými zarostlými schůdky stoupajícími po zašlých vinicích. Pro mě, zvyklou na Prahu, to bylo opravdu strašidelné. Vylezli jsme u staré fary na Švamberku – ještě dnes si vybavuji, jak mi ta slova zněla tajemně," vzpomíná Pavla Horáková.

Byť jiné jméno, stejný znak

Tenkrát určitě netušila, že po mnoha letech bude spisovatelkou a ubytuje postavy své knihy právě v tomto domku. Odtud vycházejí mladí studenti pomáhat při archeologických vykopávkách, tady se uzavře záhada ztracené sluneční monstrance, které literární Ostrožná vděčí za svůj znak. Stejně jako Opočno má totiž i Ostrožná ve znaku slunce.

Je zřejmé, že se v knize mísí skutečnost s fantazií, výsledkem je napínavý příběh určený dětem od 12 let (a nejen jim, počtou si i dospělí), který jeho kmotr Miloň Čepelka označil za idylickou detektivku. „Má tajemnou zápletku, proto je to detektivka, a odehrává se v malebném Opočně, proto je idylická," neváhá Miloň Čepelka.

Jako znalec Opočna a lingvista v jedné osobě upozorňuje na jednu zajímavost. „Části města u nádraží se říká Podzámčí. Ale příběh je umístěn do okolí zámku, takže Hrobaříci v podzámčí s malým p," vysvětluje Miloň Čepelka. A co jako kmotr Hrobaříkům popřál? Stejný úspěch, jaký zažili při prodeji prvního dílu. V informačním centru Opočno je kniha již v prodeji. Svůj slavnostní křest si odbyla již v sobotu.

Dana Marková