„Tehdy se mu na těle objevily červené skvrny a vůbec jsme netušili, co to je. Měli jsme strach a proto jsme hned jeli k lékařce. Ta nás poslala na alergologii,“ vypráví matka dnes již osmnáctiletého Zdeňka.

Verdikt na alergologii byl jasný. Atopický exem a problém při styku s peřím, roztoči a prachem. „Doma jsme museli všechno důkladně vyčistit, vysát a zbavit se koberců. Bylo to hodně náročné. Asi rok bral syn kapky a také jsme ho museli koupat v lázni s přírodním mýdlem s obsahem medu,“ vzpomíná Jiřina Nováková.

Dokonce ani kravské mléko nesměl jako malý vypít. „Chodili jsme ho měnit za kozí,“ vzpomíná žena. Všechno se ale nakonec uklidnilo a když byly Zdeňkovi dva roky, už zase měl ve svém pokoji koberec a po alergii na peří, prach a roztoče nebylo ani památky.

Zato ve třinácti letech se objevil jiný problém. „Zdeňka píchla vosa a začal otékat. Tak se přišlo na to, že je alergický na vosí píchnutí a následně i na traviny,“ upřesnila Jiřina Nováková.

Tady už musely přijít na řadu speciální injekce a taky homeopatika, kterým rodina důvěřovala. Nakonec se jim vše podařilo dostat pod kontrolu, ale Zdeněk musí stále v době sezony travin brát léky. „Nejvíc trpí v květnu a červnu. To mu otékají oči, štípou ho a pořád slzí,“ dodává matka.

Dodnes je pro ni alergie trochu záhadou. „Nikdo z naší rodiny se s alergií neléčil. Ani z našeho příbuzenstva nevím o nikom, kdo by měl takové zdravotní potíže. I proto je mi to stále malou záhadou,“ doplnila Jiřina Nováková.

Možnosti obrany proti alergiím

• prevence proti alergii neexistuje
cena léků záleží na tom, o jaký druh alergie se jedná, nelze proto stanovit přesnou průměrnou cenu
• například pylový alergik zaplatí asi 400 korun měsíčně, astmatik může zaplatit až několik tisíc korun měsíčně
• záleží také na firmě

Tři možnosti léčby:
Tablety až několik tisíc ročně
Kapky asi 12 000 ročně
Injekce asi 12 000 ročně
• za tablety a kapky pacient zaplatí asi 1 800 korun, zbytek hradí pojišťovna

JAK TO VIDÍ KAMILA CÍSAŘOVÁ

„Alergie je novodobou nemocí. Vím o tom své“

Alergie. Novodobá nemoc, která postihuje stále více nejen děti, ale i dospělé. Prý za ni může naše přehnaná čistotnost, kdy všechny bakterie likvidujeme chemicky a tělo pak nemá šanci si vytvořit protilátky. Nejhorší je, že problémy s alergií téměř nikdy nepřestanou. Někdy má člověk štěstí a pomocí imunoterapie se jí alespoň částečně zbaví. Nikdy si však nemůže být úplně jistý tím, že se už v průběhu života žádná neukáže. Vím o tom své. Poprvé jsem začala smrkat a kýchat, když jsem byla na základní škole, přesněji si to už nepamatuji. Mohly za to traviny a obilí. Hned od začátku jsem začala brát kapky, které by měly růst alergie pozastavit, když už ne přímo vyléčit. Brala jsem je několik let, aby se pak zjistilo, že nepomohly a moje alergie se ještě zvětšila. Užívání kapek nebyla zrovna levná záležitost, ale peníze vem čert, člověk si říká, hlavně aby mu to pomohlo. Před rokem a půl jsem se rozhodla vyzkoušet poslední možnost, jak se alergie zbavit. Začala jsem chodit na imunoterapii, to znamená na injekce. Ze začátku se na ně chodí každý týden, pak už jen jednou za měsíc po dobu tří let. Výsledek by se měl dostavit už toto jaro a léto. Tak uvidím.