Vítězové loňských komunálních už měli rok na splnění svých slibů, které lidem před volbami dali. Co se povedlo a co čeká na své řešení? Deník, který denně sleduje dění na radnicích, nyní nabízí shrnutí toho nejvýraznějšího, co se v největších městech okresu od voleb událo. V příštím díle představíme Týniště nad Orlicí.

V Rychnově nad Kněžnou před rokem opětovně uspěl dosavadní starosta Jan Skořepa, jenž opustil ODS a postavil se do čela volebního uskupení „Nezávislí za Rychnov". Vítězství jeho kandidátů bylo v loňských komunálních volbách naprosto dominantní. Na radnici získali šest křesel z celkového počtu
jednadvaceti. Post místostarostky obhájila Jana Drejslová z ODS.

Utahování opasků pokračuje

Město pokračuje v nastoupeném trendu, v němž je jeho prioritou snižování dluhu z předchozích let. V roce 2009 dluh Rychnova nad Kněžnou kulminoval na téměř půl druhé stovce miliónů korun (přesně 149,60 miliónu). Utahování opasků pokračuje a město nadále s železnou pravidelností splácí několik úvěrů. Ročně tyto splátky činí téměř jedenáct miliónů.

V letošním roce se dluh podařilo stlačit pod devadesát miliónů a na jeho konci by měl činit osmdesát jedna a půl milionu. Navzdory tomuto nezáviděníhodnému dědictví z minulých let se současně daří investovat do městského majetku.
Úvodní etapa „Havlíčkovy" hotová

V letošním roce se podařilo zahájit rekonstrukci pěší zóny Havlíčkovy „obchodní" ulice. Nedávno byla dokončena úvodní ze tří plánovaných etap. Vyšla na pět miliónů korun.

Letité problémy s nedostatkem parkovacích míst, které s obrovským nárůstem automobilů řeší téměř každé město v republice, se nevyhnuly ani Rychnovu nad Kněžnou. Letos se podařilo zrealizovat parkoviště u dvou bytových domů v Sokolovské ulici.

Na rozvoji Rychnova se v nejbližších letech zásadním způsobem podepíše expanze automobilového průmyslu na Rychnovsku. Mimo jiné pomůže také zdejší nemocnici, o jejímž nejistém osudu se ještě před nedávnem často spekulovalo. Nyní už jsou její vyhlídky do budoucna růžovější. Stát s krajem do ní hodlají investovat 300 milionů korun v horizontu tři let. Na se peníze použijí se dolaďuje. Hovoří se o nových operačních sálech. Město Rychnov letos zrealizovalo za milión korun rekonstrukci chodníku podél nemocnice v Jiráskově ulici.

Školy oblékly 
nové kabáty

V letošním létě se dočkalo nových kabátů několik rychnovských škol. Na rekonstrukci mateřské školy Sluníčko v hodnotě téměř tří miliónů korun se podařilo získat dotaci z téměř dvou třetin. Historická budova Kolowratské školy pod zámkem, kterou kdysi navštěvoval spisovatel Karel Poláček, dostala rovněž nový kabát. Letos se také podařilo zateplit a vyměnit okna mateřské školy Láň. Novou fasádu má také mateřská škola Kytička .

Dočkají se konečně také Habrováci?

Mezi předvolebními tématy loňského podzimu v Rychnově se objevovala chybějí kanalizace v některých částech města. Dlouhodobě jsou nespokojení „Habrováci". Podle slibů z minula se tam mělo začít stavět už několikrát. Letos se dokončila kanalizace a vodovod v jiné městské části – v Lipovce. Šlo o sedmimiliónovou investici. V příštím roce by se měli dočkat i v Panské Habrové.

Obchvat města

S PŘEKOTNÝM ROZVOJEM průmyslové zóny Kvasiny hrozí okresnímu městu v blízké budoucnosti dopravní kolaps. Proto momentálně stojí před zásadním rozhodnutím. Kudy vést silniční obchvat města? Hovoří se o třech variantách. Rozhodovat o nich budou nejprve zastupitelé. Pokud se nedohodnou, může dojít i na referendum obyvatel Rychnova…

Nová éra kultury

NOVÁ ÉRA čeká rychnovskou kulturu. Před měsícem rada města odvolala jednatelku společnosti Kultura RK Marii Otavovou a nahradila ji sbormistrem dětského sboru Carmina a současně městským zastupitelem Karlem Štréglem. S Rychnovem se letos pomalu začal loučit také dlouholetý organizátor zdejších nejproslulejších kulturních akcí doktor Jan Tydlitát…

Koho máme na radniciLoňské komunální volby rozhodly o tom, že ve druhém volebním období po sobě usedl do křesla starosty Rychnova nad Kněžnou Ing. Jan Skořepa. Jen s tím rozdílem, že v předchozích volbách v roce 2010 kandidoval za Občanskou stranu a vloni za sdružení „Nezávislí za Rychnov".

Místostarostkou 
se opětovně stala Mgr. Jana Drejslová z ODS.


Nezávislí za Rychnov zvítězili s počtem 24,77 % hlasů, což jim na radnici vyneslo 6 křesel. KDU-ČSL získala 12,33 % (3 zastupitelé), ODS 11,12 % (2). Přes 10 procent se dostali už pouze komunisté – 10,56 % (2). 
SLOŽENÍ RYCHNOVSKÉHO ZASTUPITELSTVA: 
Nezávislí za Rychnov: Ing. Jan Skořepa, MUDr. Hana Dvořáková, Mgr. Radek Jehlička, Mgr. Miroslav Hofmann, MUDr. Jan Fajstauer, Mgr. Luboš Klapal
KDU-ČSL: Mgr. Josef Solár, Ing. Jan Horníček, Pavel Kováříček
Nestraníci: Mgr. Milan Kotek, Mgr. Karel Štrégl
PRORychnov: Tomáš Erben, Mgr. Zdeněk Žabokrtský 
KSČM: JUDr. Milan Novák, MUDr. Jan Motyčka 
ODS: Mgr. Jana Drejslová, MUDr. Dionýz Zakál
ANO 2011: Pavel Kunc, Jiří Daniel
ČSSD: Ing. Michaela Zimová Volba pro město: Ing. Ivana Skřítecká