Lékaři a sestry, prodavačky, dělníci v technických oborech, ale i řidiči a pracovní síly v pohostinských službách teď chybí na Rychnovsku nejvíce. Rozvíjející se průmyslová zóna Solnice - Kvasiny láká na vysoké finanční benefity, kterým lze jen těžko konkurovat. Také do výběrových řízení měst se už nehlásí tolik lidí jako dřív.

„V současné době se pracovní síly špatně shání. Měli jsme tu výběrové řízení na finanční odbor, museli jsme ho vyhlašovat třikrát. A myslím, že zaměstnankyně, která tam nastoupila, už zase odešla, takže výběrové řízení budeme asi vypisovat znovu,“ uvedl místostarosta Rokytnice v Orlických horách Petr Mareš.

Podobnou zkušenost mají i jinde na radnicích. „Dřív se hlásilo na různé pozice tolik lidí, že jsme je ani všechny nezvali. Museli jsme provádět výběr. Hodně s tím bojují v městském Hotelu Havel, aby sehnali číšníky a někoho do kuchyně. Museli jsme přidat finanční prostředky i pro lidi, kteří tam pracují, aby nám neutekli do automobilky. Se stejným problémem bojují i na plaveckém bazénu, se zajištěním dostatečného počtu plavčíků, aby provoz mohl vůbec fungovat,“ sdělila místostarostka Rychnova nad Kněžnou Jana Drejslová.

Peníze jsou, ale projektanti ne

Město však trápí i nedostatek projektantů a firem, které se hlásí do výběrových řízení. Ani oni nemají lidi a zakázek je hodně.

„Dřív se nám hlásilo do výběrových řízení na opravy třeba pět šest firem, v loňském roce jsme byli rádi, když se nám přihlásily dvě. Hospodářství se daří, zakázky i peníze jsou, ale nám třeba vloni hrozně chyběli projektanti. Nechali bychom toho zadat a udělat víc, ale nebyli lidé, kteří by nám projekty připravili. Proto jsme některé projekty zadávali už před Vánocemi. Čím dřív se firmy vysoutěží, tím lépe, nebudou ještě tolik zahlcené,“ vysvětlila Jana Drejslová.

V Dobrušce zájemců přibylo

V Dobrušce se situace s počtem uchazečů o nabízená místa na úřadě zlepšila.

„Na poslední dvě volná pracovní místa, která jsme obsazovali v letošním roce, se nám přihlásilo osm uchazečů o pozici na oddělení majetku  a dvanáct zájemců o volné místo na odboru dopravy. Zájem se liší. O některé specializovanější pozice bývá nižší, jako na vedoucího odboru rozvoje města, kam se nám na sklonku minulého roku přihlásil jediný adept a přičemž k pohovoru u výběrové komise se nakonec nedostavil se zdůvodněním, že sehnal práci jinde,“ uvedl místostarosta Dobrušky Miroslav Sixta.