"Naše zubařka odešla do důchodu, měla za ni přijít náhrada a nepřišla, takže jsme už přes dva roky bez zubaře. Když se náhodou nějaký najde, buď má během chvíle plno nebo přijímá jen z daného okolí a bezbariérové prostředí - to je už na lidský výkon sehnat," komentovala situaci v tomto regionu Kateřina Záleská.

Už rok a půl je opuštěná také stomatologická ambulance v Doudlebách nad Orlicí, pod níž spadá okolo 3 tisíc osob nejen odsud, ale i z okolních obcí.

"Když jsme kvůli tomuto problému sepsali petici, oslovil jsem také asi pět lékařských fakult v celém Česku, kde se stomatologové vzdělávají - v Plzni, Praze, Hradci Králové, Brně a Olomouci. Zatím to nijak nezabralo," posteskl si starosta Doudleb nad Orlicí Ivan Keprta.

A netáhne ani bonus v podobě bydlení, které se mnohdy na Rychnovsku hledá jako jehla v kupce sena. "Zájemci, který by obsadil doudlebskou zubní ordinaci, nabízíme velký slunný byt i s garáží, po předchozí paní doktorce máme zařízenou ordinaci, takže s minimálním počinkem se tam dá začít. Jsme připraveni poskytnout i bezúročný úvěr na zařízení, ne každý přitom má čím bance ručit, takže bychom třeba vybavení nakoupili sami a nový zubař by nám ho splácel. A i tu zdravotní sestru bychom byli schopni sehnat," dodal doudlebský starosta.

Podobně je na tom Dobruška, v současné době tu působí dva zubaři, kteří se tu "točí". Ale na šestapůltisícové město je to málo.

"Nabízíme byt a je tu dokonce vybavená ordinace. Paní doktorka Nentvichová, která skončila na podzim, má ordinaci v přízemí svého domu a nabízí ji k pronájmu. Měli jsme tu jednoho zájemce, ale nakonec to nedopadlo. Byl to zahraniční stomatolog a měl problém s prodloužením pobytu," vysvětlil místostarosta Dobrušky Miroslav Sixta.

Zubaře lákají spíš větší sídla než "venkov". Nové stomatologické centrum se sice objevilo v Rychnově nad Kněžnou, ale je nesmluvní a ne každý je ochoten či schopen si za jeho péči připlatit.

Lidé číhají na každou dostupnou příležitost, která se na Rychnovsku objeví. Na začátku roku avizovala příjem nových pacientů stomatologie ve Vamberku. Během jediného dopoledne vyřídila desítky telefonátů a kapacita se rychle zaplnila.

Na webu České stomatologické komory lze nebo spíš nelze vyhledat, kde zubaři nové pacienty přibírají. Pokud ano, pak zpravidla v Praze, Brně nebo jiných vzdálených lokalitách.