Co dovedou děti a teenageři ve věku od 9 do 19 let s kamerou? To ukáže filmová soutěž s názvem Můj domov?! aneb můj vztah k místu, kde žiji a dospívám. Pro mladé filmaře z Mladoboleslavska, Rychnovska a Vrchlabska ji pořádají A-FilmTeensFest (AFTF), mezinárodní festivalová přehlídka audiovizuálních děl dětí a mládeže, a Nadační fond Škoda Auto.

„V soutěži, která má uzávěrku 10. května 2023, jde především o osobní vyjádření vztahu mladých lidí k místu, které tvoří jejich domov. Součástí budou také filmové workshopy a konzultace. Účastnit se mohou jednotlivci, skupiny i školy," říká ředitel nadačního fondu Ladislav Kučera.

"Ve filmové soutěži se snoubí dva klíčové pilíře programu našeho nadačního fondu, což je podpora mladých talentů a budování vztahu mladých lidí k místu, kde žijí,“ připomíná.

Jak vysvětluje, téma je široké, aby k němu každý mohl přistoupit dle vlastního uvážení a fantazie: "Očekáváme audiovizuální zpracování jak velmi osobních příběhů, tak námětů souvisejících se životem a případně i historií v jednotlivých regionech.“

Jaký úhel pohledu při své práci děti a studenti zvolí, bude na nich samotných. Mohou se zaměřit jak na rodinné a sousedské vztahy, komunitní život nebo zapojení mladých lidí do veřejného dění, tak na témata spojená s udržitelností a ochranou přírody, s historií regionu nebo s dospíváním, osobním i rodinným příběhem. Soutěž nemá žánrové omezení.

„Mezinárodní přehlídka A-FilmTeensFest, na které uvádíme to nejlepší z české i zahraniční tvorby nejmladší generace, se poprvé konala v roce 2019. Naším cílem je podpora audiovizuální, filmové a mediální výchovy v České republice a také výrazných českých talentů v zahraničí,“ říká ředitelka obecně prospěšné společnosti Adonai for People Zuzana Dražilová.

V místních kinech na Mladoboleslavsku, Vrchlabsku a Rychnovsku má být promítnuto pro školy na 170 krátkometrážních filmů ze 42 zemí za účasti odborných lektorů. Mladým tvůrcům bude nabídnuta profesionální podpora v podobě workshopů a odborných konzultací.

Zájemci se na ně mohou přihlásit na e-mailu: soutez.regiony@afilmteensfest.com. Přihlašovat je možné audiovizuální díla vytvořená hlavně v letech 2020-2023 o stopáži v rozmezí 30 sekund až 10 minut. Autoři musí mít zajištěna autorská práva pro nekomerční užití. Oceněné filmy zveřejní porota složená ze zástupců AFTF, Nadačního fondu ŠKODA AUTO a Nadačního fondu Šance pro děti do 5. června 2023 na webu AFTF. Předání cen proběhne 12. června 2023 dopoledne ve ŠKODA Muzeu během zahájení Mladoboleslavského filmového festivalu. Vítězné filmy budou dlouhodobě umístěny na webu AFTF a případně doporučovány i na mládežnické festivaly v zahraničí.
(Zdroj: Nadační fond Škoda Auto)