Motory automobilů značek Mitsubichi, Porsche 911, rallyové legendy Subaru Impreza, ale i starých škodovek, trabantů či wartburgů už v minulosti burácely opočenským náměstím při Podorlické rally. Tento pátek odstartuje její čtvrtý ročník, a tak majitelé novějších vozů i veteránů už leští a ladí své stroje. Zázemí má v Houdkovicích a na akci dorazí také posádky ze zahraničí. Do servisní zóny mají už od čtvrtka až do soboty diváci volný vstup, mohou si prohlédnout závodní vozy a postaráno je i o občerstvení.

„Celý kolotoč Podorlické rally začíná v pátek 26. května přibližně od 16 hodin na Kupkově náměstí v Opočně, na velké led obrazovce mohou diváci zhlédnout videa z předešlých ročníků této rallye a od 17 hodin začnou na náměstí najíždět první závodní vozy. Letošní rallye se účastní 135 posádek z celé České republiky, ale také Polska, Německa a Slovenska. Startovní pole je plné soudobých závodních vozů, ale i vozů, na které se rádi podívají i starší diváci a připomenou jim jejich mládí. Rychnovsko bylo a je domovem mnoha závodníků rallye v čele s Jiřím Šedivým a Františkem Udlínkem,“ upozorňuje Jiří Chalupný, zástupce ředitele rally.

Houdkovice pořádně ožily, v malé obci teď mají závodníci svoji základnu.
V Houdkovicích už je pořádně živo. Startuje Podorlická rally

Podorlická rally má tradici od roku 2019, ale plány na její pořádání hned v následujícím roce překazila pandemie covidu.

Podorlická rally je součástí Českomoravského poháru rallye v jehož kalendáři je celkem pět závodů. Dva závody pořádá Podorlický autoklub z.s. a to už na konci dubna odjetou I. Rallye Králíky a právě květnovou Podorlickou rally. Dalšími soutěžemi ČMPR jsou Radouňská rallye v okolí Jindřichova Hradce, Rallye Železné hory v okolí Chrudimi a Rallye Kroměříž.

V sobotu přijdou na řadu rychlostní zkoušky. Rally začne prvním měřeným úsekem v 8.16, rychlostní zkouška 1 se pojede na trase Kvasiny - Uhřínov, rychlostní zkouška 2 prověří posádky a jejich vozy v úseku Svinná - Ještětice, rychlostní zkouška 3 je připravena na mezi Hřibinami a Ostašovicemi a ta čtvrtá mezi Městcem - Libníkovicemi.

„Tyto rychlostní zkoušky závodní vozy absolvují dvakrát, odjede se tedy za den celkem osm rychlostních zkoušek. Prosíme diváky, ale i náhodné přihlížející, aby se drželi pokynů pořadatelů, nevstupovali na vyznačené zakázané prostory a soukromé pozemky, které budou označeny tabulkami, dodržovali dopravní značení zákaz vjezdu a zákaz zastavení, ať soutěž proběhne bez zbytečných komplikací. Tímto jím za to předem děkujeme,“ říká Jiří Chalupný.

Celková mapa IV. Podorlické rally.Celková mapa IV. Podorlické rally.Zdroj: archiv pořadatelů

Ten také upozorňuje v souvislosti s akcí na uzavírky, objízdné trasy na jdou motoristé na www.podorlickarally.cz v sekci diváci: „Budeme se snažit mezi rychlostními zkouškami tyto úseky otevřít a umožnit průjezd divákům a obyvatelům dotčených obcí.“

Takže, ať všechno klapne bez jakýchkoli karambolů a přejeme hezký motoristický zážitek.

Připomeňte si loňský ročník s videem od Berny:

Zdroj: Youtube

Máme pro vás i malou fotografickou ochutnávku ze zázemí v Houdkovicích: