Rychnovské osmičce bude od 6. do 8. října patřit sál Společenského centra v Rychnově nad Kněžnou. Jak uvádějí organizátoři, festival je prostorem pro vzájemná setkávání nadšených filmařů bez ohledu na věk a úroveň znalostí, je určen jak autorům, tak obyvatelům Rychnova nad Kněžnou i okolních měst, kteří se nespokojí jen s komerční kinematografií.

„Zájem o soutěž je každoročně veliký. Po hubenějších kovidových letech počet přihlášených filmů v tomto roce opět překonal stovku. Byly mezi nimi i filmy z Rakouska, Německa, Polska a Slovenska. Předvýběrová komise musela zhlédnout celkem 1117 minut záznamu, aby nakonec rozhodla o zařazení 67 filmů v délce 8 hodin 53 minut do hlavní soutěže. Postup do soutěže je tak pro každého autora prestižní záležitostí,“ zdůrazňuje ředitel festivalu Martin Škrobák.

Zbigniew Czendlik  a Jaroslav Červinka.
V Dobrušce má premiéru film ZIBI, dokument Jaroslava Červinky o životě kněze

V soutěžní kolekci se sešly dokumenty a animované filmy (po 20 filmech), filmy hrané (18), experimentální (5) i klipy (4). Zastoupena je přitom také mladá generace filmařů - soutěží celkem 13 filmů studentských a 11 snímků juniorských autorů do 18 let.

„Kolekci soutěžních filmů bude hodnotit odborná porota sestavená z profesionálních filmařů a pedagogů filmových škol. Nedílnou součástí přehlídky jsou i rozborové semináře a pohovory s porotou. Již v pátek dopoledne je na pořadu promítání pásma animovaných filmů Jaroslava Nykla pro mateřské školy,“ prozradil ředitel festivalu s tím, že první soutěžní blok odstartuje v pátek ve 14 hodin, promítat se bude i celou sobotu.

Bude na co se dívat, Letošní ročník vyvrcholí v neděli 8. října vyhlášením výsledků a předáním tradičních ručně paličkovaných krajek autorům nejlepších snímků.

Těšit se můžete také v pátek večer na setkání s legendou mezi českými mořeplavci, publicistou, ilustrátorem a dobrodruhem Rudolfem Krautschneiderem, který postavil přes desítku lodí, na nichž proplul všemi oceány světa a natočil o tom několik dokumentárních filmů.

Všechny projekce i další akce spojené s festivalem jsou zdarma přístupné veřejnosti. Pořadatelem je Východočeské volné sdružení pro amatérský film a video, z.s.