Na jaře roku 2021 dostali poskytovatelé zdravotní péče v České republice mimořádnou příležitost přihlásit se o dotace na modernizaci svého vybavení. Grantový program REAC-EU vznikl jako reakce na covidovou krizi. Mimořádné dodatečné finanční zdroje měly být určené na „pomoc pro zotavení z krize v souvislosti s pandemií covid-19 a přípravě ekologického, digitálního a odolného oživení hospodářství v EU“.

Česká republika měla nárok vyčerpat 28 miliard korun, z čehož 22 miliard bylo určeno poskytovatelům zdravotní péče. O peníze mohly požádat pouze ty nemocnice, ve kterých se počítá s vybudováním urgentního příjmu. V rámci Zdravotnického holdingu KHK tak mohly dotaci čerpat všechny nemocnice kromě nejmenší z nich – Městské nemocnice Dvůr Králové nad Labem.

„Náchodská, rychnovská, jičínská a trutnovská nemocnice získaly možnost jednotlivě vyčerpat přibližně 150 milionů korun, celkem se tak mohly těšit na nové vybavení v hodnotě bezmála 600 milionů. Zejména díky úsporám na veřejných zakázkách se finálně skutečně proinvestovalo více než 529 milionů korun,“ uvedla v tiskové zprávě mluvčí Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Lucie Chytilová.

V té době se stavbou multioborového pavilonu s urgentním příjmem v Rychnově nad Kněžnou ještě nezačalo, ale právě na jeho vybavení se nemocnice při podání žádosti zaměřila. Stavba se rozjela na jaře roku 2023. Jde o pětipodlažní přístavbu ke stávajícímu pavilonu DIGP, přičemž plány zahrnují i rekonstrukci tří podlaží tohoto objektu. Propojením obou dojde k vytvoření multifunkčního celku, který by mohl být zprovozněn koncem roku 2025.

Už na začátku letošního roku většina hrubé stavby stála.

„Nakoupené vybavení je připravené zabydlet nové prostory. Konkrétně se jedná o vybavení operačních sálů, laparoskopickou techniku, dále např. infuzní techniku či lůžka pro pacienty. Dotační program REACT-EU spolu s dalšími stovkami milionů korun z dotačního programu IROP přinesl nemocnicím vybavení, které lékařům umožňuje přesnější diagnostiku, aplikaci moderních postupů v léčbě i zkrácení doby vyšetření či hospitalizace pacientů. U mnoha zákroků či vyšetření tak nemocnice mohly navýšit i počet výkonů, tedy ošetřit větší množství lidí. Z tohoto důvodu je moderní vybavení nemocnic největším přínosem pro pacienty, současně je ale také benefitem pro zdravotnický personál, který díky moderním přístrojům získává nové znalosti a zkušenosti,“ doplňuje Chytilová.

S využitím tiskové zprávy

Mohlo by vás zajímat: Už 12. ročník Dne bezpečnostních a záchranných složek táhl do Dobrušky

Ze Dne bezpečnostních a záchranných složek IZS v Dobrušce. | Video: Deník/Jana Kotalová