Zdobí je dvojice srdíček, vztyčené prsty ve tvaru V, letopočty 1989, 2019 a nápisy „30 let svobody, pravdy a lásky" a „díky, že můžem". Svazky těchto klíčů obdrží třicet významných nepolitických osobností spojených s hájením svobody a demokracie a zástupci médií.

„Osobnosti musely splňovat dvě základní kritéria, muselo jít o nepolitickou osobnost, z výběru tedy hned vypadli všichni aktivní politici, a nechtěli jsme klíče předávat in memoriam, proto muselo jít o žijící osobu. Další velkou skupinu tvoří zástupci jak všech tří veřejnosprávních médií, tak sedmi největších vydavatelských domů. Protože svobodná média jsou základem občanské společnosti a těm posíláme tuto upomínku a osobní dopis s apelem, aby i nadále střežily svobodu a nezávislost médií," vysvětluje mediální zástupce FAB Assa Abloy Ivo Minařík.

Klíče pro Martu Kubišovou i Kluse

Už ve čtvrtek převzala jeden se svazků klíčů Marta Kubišová. K těm dalším obdarovaným patří například Petr Pithart, Vladimír Mišík, Jan Hrušinský… Jak ovšem připomíná Ivo Minařík, nejde jen osobnosti listopadu 1989, ale i o ty spjaté s následujícím vývojem. „Z těch současných je to třeba Ondřej Kobza, Eva Holubová či Tomáš Klus," říká.

Projekt Klíče ke svobodě vznikl ve spolupráci rychnovského výrobce klíčů, Pavla Štastného, jednoho ze spoluorganizátorů oslav třicátého výročí sametové revoluce v Praze, autora loga Občanského fóra, a Institutu H21. Šanci získat je budou mít i návštěvníci zmíněných oslav v Praze.

21 tisíc klíčů

„Jejich organizátoři nás požádali o výrobu 21 tisíc klíčů. Myšlenka se nám velmi zalíbila, protože klíče byly před třiceti lety jedním ze symbolů sametové revoluce a změn. Klíče se budou rozdávat na důležitých místech oslav v Praze,“ prozrazuje ředitel výrobního závodu FAB v Rychnově nad Kněžnou Jan Galda.

„Naše zapojení má hlubokou symboliku. Od chvíle, kdy pánové Fáborský a Šeda v roce 1911 v Rychnově nad Kněžnou založili Továrnu na železné zboží (později FAB), zažily naše klíče vznik Československa, dvě světové války, první republiku, socialismus i sametovou revoluci. Stále u nás pracují lidé, kteří klíče, jimiž se před třiceti lety cinkalo, vyráběli. Klíče nám takto symbolicky připomínají získání svobody i to, že svobodu a demokracii je potřeba pečlivě střežit," dodává.

Svazek klíčů může získat i veřejnost

Návštěvníci Festivalu svobody dostanou jeden ze tří barevných klíčů na třech hlavních stanovištích: modrý na Albertově, bílý na Národní třídě a červený na Václavském náměstí.

„Pokud navštíví všechna tři místa, jako vzpomínka jim zůstane klíčová trikolora," říká Pavel Šťastný.

„Další možnost, jak získat klíče, a to rovnou celou trojici, je navštívit neziskový sektor na piazzetě Národního divadla a vyměňovat si klíče s ostatními návštěvníky tak, aby díky dialogu vznikla barevná trikolora," doplňuje Petr Bouška z Institutu H21, který s nápadem klíčů jako spojujícího předmětu pro návštěvníky přišel. Tuto aktivitu najdou návštěvníci na náměstí Václava Havla u ulice Národní v rámci programu Korza Národní v neděli 17. listopadu od 12 do 18 hodin.