Tmavou místnost náhle rozzáří barvy, po chvíli se díky dataprojektoru mění v moře s delfíny či jiná zákoutí přírody, z reproduktorů se ozývá relaxační hudba. Vše se dá přizpůsobit přáním každého a díky speciálnímu ovladači mohou prostředí místnosti proměňovat i lidé s těžkým postižením. To chce dopřát svým klientům rychnovské Centrum Orion.

„Snoezelen je speciální terapeutická místnost, která má uklidňovat, navozovat příjemnou atmosféru, pocit bezpečí a jistoty. Ale mimo jiné má také pomáhat v rozvoji klientů. Aktivuje a probouzí představivost a zájem, dává nové podněty a zkušenosti. Máme tady hodně klientů s těžkým postižením nebo autismem a pro ně to bude balzám na duši. V tomto prostředí se uklidní a dokážou lépe spolupracovat,“ vysvětluje ředitelka Centra Orion Miroslava Červinková.

Místnost pro Snoezelen je v Orionu už vyčleněná, chybí však na její vybavení peníze. Náklady přesáhnou 300 tisíc korun. Bude ji třeba navíc přizpůsobit vozíčkářům. Jednou z akcí, která má pomoci alespoň část peněz získat, je Dárková štafeta, kterou Orion rozjede spolu s jedenácti prodejnami v regionu. Kdo do nich přijde od 2. do 6. prosince nakoupit, za nákup nad 100 korun dostane dárek od Centra Orion. Část tržeb z těchto nákupů věnují partnerské prodejny na vybudování a zařízení prostor pro Snoezelen.

Kde můžete nakoupit a pomoci vybudovat terapeutickou místnost Snoezelen?

Podniková prodejna Charvát a.s. v Česticích (široká nabídka lepenek, šindelů, asfaltových pásů apod.) a prodejna Nakup pivo v Česticích (prodej alkoholických nápojů, piva i nealka, pronájem výčepních a chladicích zařízení), Pivovar Clock v Potštejně (nejen prodej piva, ale i výborné kávy z pražírny Doubleshot), Multifoto a Pikart Rychnov nad Kněžnou (fotografie, rámování i prodej upomínkových předmětů), butik BlueLady (oblečení i doplňky, šití na zakázku), Rodinná firma Pleva Potštejn (med a další včelí produkty, včetně kosmetiky), Obchodní dům HEL Rychnov (prodej domácích i kuchyňských potřeb, elektra i zahradnických potřeb), Penzion Trnka Potštejn (kavárna Trnka s výbornou kávou i zákusky), Zlatnictví Svobodová Kostelec nad Orlicí (prodej zlatých i stříbrných šperků a také klenotnické opravy), prodejny Chlenské uzeniny firmy ZOPOS ve Chlenech, v Častolovicích, v Solnici a v Opočně (vždy čerstvé poctivé české výrobky ze zvířat z vlastního chovu), Indigo Rychnov nad Kněžnou nebo Kostelec nad Orlicí (prodej a opravy počítačů, notebooků, tabletů a ICT příslušenství), Knihařství Dyntar (rámování obrazů, vazby diplomových prací, prodej zdravé výživy).