Obrovské překvapení. To podle svých slov zažila Radka Polívková, která postoupila ze semifinále ankety o nejoblíbenějšího učitele České republiky Zlatý Ámos.

Učitelka českého jazyka a výchovná poradkyně ze Základní školy Masarykovy v Rychnově nad Kněžnou tak obstála v konkurenci ostatních kantorů a jako jediná z kraje se probojovala až do finálové šestice.

Radka Polívková tentokrát jela do Prahy sama, avšak děti ji na cestu vybavily vším potřebným. „Děti pro mě měly připravit tři předměty, které by vyjadřovaly vztah mezi námi. Tak jsem si s sebou vezla knihu, která byla svázaná a sestavená z mnoha částí. Reprezentovala Rychnov, školu, děti i mě,“ prozradila finalistka.

Druhou věcí, kterou s sebou měla, byla klika od třídy. „To abych měla kliku. Ta však má i jiné asociace. Například když učitel bere za kliku, tak to znamená začátek výuky. Děti ještě napadlo to, že učitelé mají na kabinetech kouli, kdežto já jako výchovný poradce mám jako jediná kliku, aby za mnou mohly chodit,“ usmívala se Radka Polívková.

Třetím předmětem bylo tričko. Na něm byly fotografie dětí s nápisem jeden za všechny, všichni za jednoho. Na druhé straně pak byla jejich telefonní čísla, aby jim přinejhorším mohla zavolat. Tyto tři předměty pak musela prezentovat před porotou.

To však nebyly jediné úkoly. Dalšími bylo složení skládačky z papíru. „Většina lidí skládala vlaštovku, čepici nebo lodičku. Já jsem si ale uvědomila, že jsem zapomněla, jak se to skládá, takže jsem se vykašlala na všechny klasické skládanky a první mě napadlo složit harmoniku, protože jsem harmonikářka,“ vysvětlila Radka Polívková.

Větším oříškem pak byl úkol, kdy měla vymyslet básničku, která obsahovala slova Ámos, škola, žák a školník. „V časovém presu člověka napadají opravdu jenom blbiny. Musím říct, že jsem s rýmem a veršem měla docela problémy. Nakonec jsem něco stvořila, ale pyšná na to nejsem. Rozhodně to není nic k publikování,“ přiznala finalistka, která dodává, že následně skončila u psychiatra. Následoval totiž test od psychiatra, který s ní konzultoval její práci.

„Musím říct, že jsem si vůbec nedávala žádné šance, když jsem viděla, jak byli kolegové připraveni a převlékali se do různých obleků a vytahovali své trumfy. A já jsem tam šla jenom s kabelkou a pod sakem jsem měla tričko,“ strachovala se Radka Polívková o to, zda porotu dokáže oslovit. „Byla jsem však v naprostém klidu, vůbec jsem nebyla nervózní. To bylo asi rozhodující. O to víc byl výsledek překvapující,“ raduje se finalistka, kterou teď čeká příprava na finálové klání s pěti „soupeři“.

Bude se připravovat opět s dětmi a doufá, že vše zvládne. „Jsem teď v pořádném časovém presu. Od pondělí k nám do školy nastupuje Česká školní inspekce, příští týden jedu s žákyní na Karlovarského skřivánka, bude to hodně na dětech. Nevím, jak to zvládneme, ale budeme muset,“ doufá Radka Polívková a dodává, že času není nazbyt.