Lidé nechtějí hlouběji sahat do kapes, proto letos, podobně jako loni, jezdili trávit své volné chvíle nejraději do Řecka, Bulharska a Chorvatska.

„Bulharsko se drží v popředí už několik let, protože je to krátká vzdálenost letu a celkem levné ceny, to je pro lidi také rozhodující. Řecko má zase příjemné klima, to je nenahraditelné jinou destinací. A Chorvatsko se pořád drží, není totiž daleko.

Sem tam nějaké Turecko, zbytek Středomoří a nějaká dovolená v tuzemsku," vysvětlila Eva Dušková z cestovní agentury v Týništi nad Orlicí, podle které letos nebyl moc zájem o Egypt a Tunis. Naopak o dost více lidé jezdili na poznávací zájezdy.

Co se však určitě nemění, je to, že lidé chtějí jet na co nejlepší dovolenou za co nejnižší cenu. Ovšem ne všichni, každý má totiž o dovolené jinou představu.

„U leteckých zájezdů jsou lidé ochotni zaplatit kolem čtrnácti patnácti tisíc korun v sezoně. Ale záleží na ostatním. Někteří klienti jezdí do apartmánů, kde mají možnost vaření, jiní chtějí polopenzi nebo all inclusive, což je samozřejmě dražší," uvedla Iva Frintová z cestovní agentury v Rychnově nad Kněžnou.

Záleží na destinaci

To, zda lidé chtějí mít stravu v ceně, záleží i na destinaci. Většinou to prý bývá půl napůl, i když o trochu vede spíše možnost pohodlné dovolené bez pachtění se u sporáku.

„Třeba v Bulharsku je relativně levno, takže tam se spíše klienti stravují sami. Pokud si ale někdo koupí zájezd do Egypta, tak ho samozřejmě chce i s jídlem," přiznala Iva Frintová, podle níž se vždycky každý snaží, aby zájezd koupil za co nejpříznivější cenu. Na druhou stranu se ale člověk musí dívat i na kvalitu.

To potvrzuje i Eva Dušková, ke které chodí jen pár lidí, kteří na dovolenou skutečně mají, a i ti mají svůj limit.

Cena i s jídlem

„Většinou jsou ochotni zaplatit okolo deseti tisíc korun, když to úplně zprůměruji. Samozřejmě že by se rádi do této částky vešli i s jídlem. Ovšem když přijdou s nějakým limitem, většinou se ve výsledku malinko navýší, protože zase o tolik last minute zájezdy dolů nejdou," prozradila Eva Dušková.

„Obvykle bývá maximální strop do patnácti tisíc korun. Většinou ale přijdou lidé, kteří preferují dovolenou za co nejnižší cenu," dodala s tím, že většina lidí čeká až na nabídky na poslední chvíli. Těch, kteří přijdou na first minute, je asi třetina.

Kdo chtěl s koupí dovolené čekat až na poslední chvíli, nemusel si vybrat. Přestože nějaké last minute zájezdy byly, většina už jich byla prodaná dopředu.

Nejlepší ceny a výběr byly v červnu. „I teď v září se ještě hodně jezdí na poslední chvíli, hlavně východní Středomoří – Řecko a Turecko. Důvod je jasný. I na podzim je v těchto oblastech stálé počasí," řekla Iva Fryntová.

Jedinou výjimkou, kdy lidé na zájezdech nešetří, bývá dovolená v exotických zemí. „Když k nám lidé přijdou, nesnaží se stlačit cenu co nejníže. Dokonce i last minute zájezdy nabízíme, jenom když je potřeba doprodat posledních pár míst. U nás si je klienti zajednávají spíše dopředu," objasnila Kateřina Hartychová z cestovní kanceláře v Dobrušce, která se specializuje na exotiku. „Největší zájem je letos o Izrael," dodala.

Nejčastější lokality a suma, kterou Rychnováci zaplatí

• Nejoblíbenějšími destinacemi jsou Bulharsko, Řecko a Chorvatsko, dále oblast kolem Středozemního moře a Turecko.
• Letos nebyl moc velký zájem o Egypt a Tunis.
• Nejideálnější představy se pohybují kolem deseti tisíc korun i s jídlem.
• V případě leteckých zájezdů zaplatí v průměru čtrnáct či patnáct tisíc korun za jednu osobu.