"V souvislosti se silným deštěm evidujeme prozatím ohlášených asi 80 událostí, jedná se většinou o zatopené sklepy. Přívalový déšť přešel přes Jičínsko - události evidujeme hlavně v Hořicích a Valdicích, další přibývají v okolí Smiřic," uvedla odpoledne mluvčí hasičů Martina Götzová.

V Královéhradeckém kraji došlo na zatopené sklepy, i zahrady. "Aktuálně evidujeme v regionu Královéhradeckého kraje asi od 15. hodiny přes 120 hlášených událostí. V terénu jsou profesionální i dobrovolné jednotky, naše čerpadla jedou naplno," dodala po 18. hodině Götzová.

V Rychnově spadlo během tří hodin přes 90 litrů na metr čtvereční. "Sklepy jsou úplně plné vody," svěřila se na facebooku Lenka Rückerová z Rychnova nad Kněžnou.

Na řece Kněžné hladina vystoupila nejprve na první povodňový stupeň, ale za krátkou chvíli stoupla ještě výrazněji a od vyhlášení 3. stupně povodňové pohotovosti ji dělilo jen 13 centimetrů. Hladina vody nicméně výrazně klesla a Kněžná tak byla před 20. hodinou bez povodňově pohotovosti.

Na druhé straně přibývalo vody v Divoké Orlici. V Kostelci nad Orlicí jí k dosažení prvního stupně chyběly po čtvrt na devět večer jen 3 centimetry.

V Tutlekách na Rychnovsku se rozvodnil místní potok. Počet výjezdů hasičů každou chvíli strmě narůstal. Dlouhé hodiny práce je čekaly v Rychnově, kde voda zaplavila například Jiráskovu ulici.

Řidiči varovali ostatní, že kdo nemusí, tak aby vůbec nevyjížděl na trasu mezi Vamberkem a Rychnovem nad Kněžnou, všude prý tekla voda. Pod Budínem byly zatopené dva jízdní pruhy. Cestu mezi obcemi Lupenice a Tutleky policie uzavřela.

Voda zasáhla i Vamberk, kde pronikla rovněž do domů. Skončila pod ní železniční trať a silnice, což působilo řidičům velké komplikace. Kanály v důsledku silných lijáků nestíhaly brát vodu. Starosti přidělal silný déšť také v Lupenici a Kostelci nad Orlicí. Voda s bahnem zaplavila silnici u Záměle. Vylil se tam potok, místo bylo průjezdné jen s nejvyšší opatrností. 

Záběry ze zaplavených oblastí:

Déšť trápí i obyvatele Vamberka
.
Obec Lupenice je pod vodou a déšť neustává.
Voda zaplavila i okolí obchodu v centru Rychnova.