O vítězi letošních komunálních voleb v Rychnově nad Kněžnou je rozhodnuto. Většinu mandátů - osm z jednadvaceti - získali Nezávislí za Rychnov, jejichž lídrem byl Jan Skořepa. Ten si také připsal nejvyšší počet hlasů a do křesla starosty pravděpodobně usedne potřetí.

„Jednáme s lídry stran stávající koalice. Jednání bude pokračovat ještě odpoledne. Když to půjde všechno hladce, mohli bychom se dohodnout ještě dnes. Když ne, tak to ještě chvíli potrvá, ale předpokládám, že bychom se dohodnout mohli,“ uvedl v pondělí Jan Skořepa.

ODS získala dva zastupitele navíc

KDU-ČSL, která v bývalé koalici chyběla a nyní obsadí tři zastupitelská křesla, nabídku nedostala.

Nezávislí za Rychnov nakonec novou koaliční smlouvu uzavřeli.

Nyní znovu koaliční ODS si oproti minulým volbám polepšila o dva mandáty a získala celkem čtyři, Volba pro město dva mandáty. Stejně jako Nestraníci a KSČM - i tato uskupení jsou součástí nové koalice.

Letošní heslo Nezávislých za Rychnov je: „Vrátíme do rukou občanů jejich vodu a od roku 2022 snížíme daň z nemovitosti.“

„Pro mě jsou tyto dva body podstatné. Co se týče vody, jde o to, že v roce 2005 byl podepsán dodatek ke smlouvě, který byl hodně nešťastný a byl uzavřen na patnáct let, takže v roce 2020 skončí,“ připomněl Jan Skořepa, který se chce na toto téma zaměřit.

Sliby pro nové volební období

Kromě výše zmíněných slibů však Nezávislí za Rychnov přidávají další: „Budeme pečovat o finanční zdraví města a pokračovat v investicích do majetku města v jeho centru i okrajových či místních částech. Budeme přitom dbát na životní prostředí. Budeme podporovat sportovní a kulturní činnost občanů formou dotací zájmovým sdružením, spolkům a organizacím. Nezapomeneme na péči o seniory, postižené a potřebné. Budeme se starat o rozvoj města a budeme přímo i nepřímo podporovat výstavbu nových objektů k bydlení.“

Právě nedostatek míst k bydlení patřil v uplynulém období k předmětům kritiky a k velkým tématům nejen Rychnova nad Kněžnou, ale i celého regionu. A to především kvůli rozvíjející se průmyslové zóně v Kvasinách a prudkému navýšení počtu tamních zaměstnanců. Nyní sehnat byt v Rychnově nad Kněžnou se zdá být téměř nadlidským úkolem. A když už se nějaký v nabídce objeví, cena se blíží těm, které nabízejí realitní kanceláře v krajském městě.