Zvonice prošla rekonstrukcí, tedy především její střecha. Návštěvníci si teď budou moci vychutnat kromě výhledů do okolí zvonice i zcela nový otevřený pohled do krovu. Dřevěná podlaha, která dříve bývala nad zvonem, totiž byla silně poškozená a velkou část její plochy řemeslníci odstranili. Díky tomu nyní návštěvníci uvidí i to, co bylo dříve skryto.

„Tím pádem se střecha krásně otevřela a přidali jsme tam ještě světla. Při té příležitosti jsme také zjistili, že tam je také nějaká konstrukce, která pravděpodobně sloužila k vytažení zvonu nahoru,“ prozradila mimo jiné Zdenka Dokoupilová, kastelánka rychnovského zámku, v jehož areálu zvonice stojí.

Kolowratský zámek v Rychnově nad Kněžnou a jeho poklady.
Do zámku i na vozíčku. Rychnovský Kolowratský zámek otevírá s řadou novinek

Během rekonstrukce se kromě kompletně nové střechy dočkala i ošetření dveří a okenic. Už v dolní části je co si prohlédnout. Třeba Kryštofovo srdce z roku 1737.

„Vidíte, že to srdce je zdeformované, protože musí být měkčí než zvon,“ vysvětluje kastelánka.

Jsou tu také původní závěsy zvonu. Na konci roku 2002 a začátku roku následujícího totiž tady probíhalo natáčení zvonu o 90 stupňů: „Byla obava, že by se mohl poškodit neustálým tlučením na jedno místo od toho roku 1602, 1604. Tak se vyměnily i závěsy a ty původní se tu vystavují.“

Rychnovský kostel Nejsvětější Trojice, sousední zvonici a její zvon Kryštof přitom mohou znát i příznivci mysteriózního televizního seriálu Jiřího Stracha Labyrint.

Ve třetí řadě se děj odehrává i v těchto místech a zvon Kryštof se dokonce stává smrtícím nástrojem, když doktora Zdeňka Mertla (hraje ho Ondřej Kavan) David Švehlik coby policista Pavel Jonáš před svou "mučednickou" smrtí ještě stihne přivázat k srdci zvonu, aby se mu pomstil, že ho jen využíval. Zachránit se ho v posledních pár desítkách sekund před tím, než se spustí automatické zvonění, nepodaří.

Zvonění tu zajištuje hned několik zvoníků. Zvon rozhoupe i jeden, ale na velké zvonění musí být dva. „Podle pana Manouška (zvonařský mistr) je daleko lepší, když zvon natahují dva a vnáší do toho jakousi chybu, než kdyby do toho tloukla elektrika, která je příliš pravidelná,“ říká Zdenka Dokoupilová, zatímco tahá za jedno z lan a pomalu rozhoupává těžký a velký zvon.

Vyniká nejen akustickými vlastnostmi, ale má i zajímavou výzdobu a návštěvník si může všimnout nápisů.

„Nejhezčí věta, která je tam napsaná: Chraňte Boha, je navrchu na té hlavici - čepci. Ale nejkrásnější je ta, kterou já vždycky připomínám, je tady v tom obdélníčku dole: Zvon zní, zvuk jeho pomíjí, tak i nás je zde jest na chvíli,“ čte kastelánka.

Obvod zvonu je šest metrů. Průměr v jeho dolní části dosahuje skoro dvou metrů. Síla stěny v úvozu je 163 milimetrů. Zvonové srdce je zavěšeno asi na pěti kožených páscích.

Zdroj: Deník/Jana Kotalová

Při natáčení zvonu o 90 stupňů se prý provedlo i jeho zvážení: „Takže víme, že váží pět tisíc devět set kilo. Bohužel, otočením jsme přišli o hlavní zvonovou výzdobu, což je postava svatého Kryštofa, která na rukou nese Ježíška a opírá se o hůl. A tady z druhé strany je výzdoba malá kalvárie. To je Ježíš na kříži s Pannou Marií a svatým Janem. Z druhé strany jsou potom krásné tři erby Kryštofa Betengla z Neuenperku, jeho ženy a jeho matky. Zvon má nádhernou výzdobu a jsou tady zality mince, kterými se platilo v době, kdy zvon vznikl.“

Jeho autorem byl zvonař Benešovský z Moravské Třebové. „Měl osm dětí, bohužel zůstala mu jenom dcera a syn. Oba se podíleli na výzdobě zvonů. Jeho dceři Zuzaně se často připisuje výzdoba, že byla návrhářka,“ přidává další zajímavosti vážící se ke Kryštofovi Zdenka Dokoupilová.

Jak pak upozorňuje, texty na zvony - skládali je profesionálové. V případě toho rychnovského to byl jakýsi pan Turnovský, který byl pozván na zdejší piaristickou kolej. Podle zvonařského mistra Manouška má Kryštof lahodný zvuk: „Téměř dokonalý akustický obrazec. Zvon je naladěn v tónu H a zvoní přes čtyři oktávy.“

Zvonici se zvonem Kryštofem si můžete prohlédnout v rámci II. prohlídkového okruhu II., který zahrnuje také zámecký kostel Nejsvětější Trojice s Loretou (uvidíte Pražské Jezulátko). Více o vstupném se dozvíte zde.

Mohlo by vás také zajímat: Projděte s námi kryt pod zámkem v Rychnově. Byl pro okresní komunistickou elitu

Zdroj: Deník/Jana Kotalová