Opadané obklady, graffiti na zdech a odpadávající lišty z oken. Stačilo, aby fouklo a bylo lépe se tomuto místu obloukem vyhnout, občas něco odpadlo. Tak dopadla stavba z roku 1985. Na podzim roku 2021 ji dokonce musela obepnout páska s nápisem: Vstup zakázán. Jak tehdy vysvětlil velitel rychnovské městské policie, stalo se tak z bezpečnostních důvodů.

Dlouho se tu nic nedělo. Bývalý majitel přišel před třemi lety se záměrem rekonstrukce prostor na byty, k nim mu však chyběla dostatečná parkovací kapacita a dalším limitem pro něj byla lokalita památkové zóny, v níž se budova nachází. Plány na vybudování bytového domu prý narazily u památkářů.

Vizualizace plánovaného domova ve Žďáru nad Orlicí.
Moderní domov pro seniory ve Žďáru: oživí vzpomínky a bude mít i chytrou podlahu

Budova nakonec změnila majitele a ten se pustil do práce, chce z ní vybudovat sídlo své firmy. Přizval si k tomu i renomovaného a oceňovaného designéra Jerryho Kozu, který je zakladatelem Ateliéru SAD. Interiéry mají být inspirovány barvami přírody Orlických hor.

„Naším záměrem je z toho udělat moderní, zelenou budovu, interiérově hodně plnou zeleně, střechu zelenou, tak, aby to byl příjemný dům, ale aby to byl také dům nadčasový, 21. století,“ uvedl pro TV Rychnov investor a majitel firmy Matrix Libor Burian, který letos získal ocenění Podnikatel roku Královéhradeckého kraje za rok 2023.

Hotovo by mělo být v letošním roce.

Více se dozvíte z reportáže TV Rychnov:

Zdroj: TV Rychnov