Bruska na výrobu parabolických zrcadel, bojový vůz s cepy, otočné dělo, měřák síly větru, kolo, ale třeba i jiný, poněkud kuriózní vynález - mechanický lev. Desítky plně funkčních modelů vynálezů geniálního Leonarda da Vinciho jsou nyní k vidění na nové výstavě Muzea a galerie Orlických hor.

Mnohé překvapí. Své místo tu má vedle mechanického lva například dřevěný automobil, který má podobu jakési trojkolky. Přes velice složité ozubení se poháněl pružinami. Směr pohybu se určoval ozubeným hřebenem a kolem umístěným v přední části vozidla. Mnohé zlepšováky se mohly uplatnit v dopravě, v boji i na stavbách, jako jeřáby.

„Mnohé ty stroje, které na výstavě jsou, v podstatě našly uplatnění, jsou to takové předobrazy strojů, které v dnešní době používáme. Mimochodem třeba i výtah, který tu nově máme a hodně nám pomohl se stěhováním,“ říká s úsměvem ředitel Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou Tomáš Zelenka. „Da Vinci v podstatě zachytil koncept výtahu, ale pak tu jsou i takové velmi známé stroje, které navrhl, jako třeba tank.“

A našli byste tu tank jak pro pohyb na souši, tak verzi pro boj na vodě - takzvaný plovoucí tank.

„Plovoucí tank by pohánělo na palubě několik mužů, kteří pohybem roztáčeli vodní kolesa pro pohon tanku, a v podpalubí byli veslaři, kteří určovali směr jízdy. Tank mohl střílet všemi směry,“ dozvídám se při pohledu na kulatý model vybavený kolem dokola pádly, ale i děly a municí. Mechaniku v prostřední části tvoří systém kol.

Otočný, vysoký most, kolesová loď, létající loď, létající člověk nebo vírník… To jsou další z mnoha nápadů, které se zrodily v hlavě Leonarda da Vinciho a v rychnovském zámku je můžete spatřit.

Mimochodem vírník byl jakýmsi předchůdcem vrtulníku. Roztočený šroub měl zvednout stroj do vzduchu. Roztočit ho mělo šest až osm mužů.

Mechanický lev je dalším pozoruhodným vynálezem Leonarda da Vinciho. Dal by se označit za předchůdce robota. Pohyboval se přes propojené kladky s provazy, které mechanismus ovládaly. Lev byl oplechován, dokázal popojít několik kroků, sednout si, narovnal hruď, v níž se otevřela dvířka a vysunuly se květy jako pomyslný dárek. 

Proč se právě tato výstava objevila v Rychnově nad Kněžnou? Nejen vynálezy Leonarda da Vinciho tu jsou totiž k vidění, dokonce jeden z nejslavnějších obrazů všech dob - Mona Lisa. Tedy jeho zaručeně pravá kopie.

Kopie slavného obrazu Mona Lisa je k vidění v rychnovském zámku, kde je veřejnosti představena vůbec poprvé. Pochází ze soukromé sbírky v Náchodě. | Video: Deník/Jana Kotalová

„Podařilo se nám zapůjčit takový unikátní obraz ze soukromé sbírky z Náchoda, kdy jeden náchodský mecenáš si poslal do Louvru svého malíře, aby mu namaloval kopii obrazu Mony Lisy. A tu jsme si půjčili, můžeme říct, že máme skutečně zaručeně pravou kopii Mony Lisy. Hledali jsme, co by se k ní ještě hodilo. A naskytla se nám příležitost půjčit si velmi zajímavou výstavu strojů Leonarda da Vinciho. Takže se nám to takto hezky sešlo všechno dohromady,“ doplňuje ředitel muzea.

Orlická galerie,
2. patro Kolowratského zámku v Rychnově n. Kn.

výstava Legenda da Vinci
výstava Jedinečná krása Mony Lisy
- 22. června až 25. srpna 2024

Kopie Mony Lisy zapůjčená z Náchoda nebyla doposud nikdy veřejně představena. „Vytvořil ji malíř Jaroslav Veris, původním jménem Jaroslav Zamazal,“ říká ředitel Orlické galerie Vlastislav Tokoš.

Kopii Mony Lisy namaloval v pařížském Louvru v roce 1929, a to na objednávku náchodského velkoobchodníka s textilem a sběratele výtvarného umění Lea Strasse (nar. 1871, zahynul v Osvětimi). Více o osudech tohoto mecenáše umělců se dočtete zde.

Mohlo by vás zajímat: Do rychnovského zámku, muzea a galerie i na vozíčku, hendikepované vyveze výtah

Kolowratský zámek v Rychnově nad Kněžnou bez bariér. | Video: Deník/Jana Kotalová