Za všechno může jedna smrtelná nehoda, která se stala loni v dubnu v Rychnově u výjezdu na Javornici, při níž zemřela žena. 

Rychnov čtyřicátý

„Index počítáme tak, že vezmeme počet nehod, které měly smrtelné nebo vážné zranění. Ty vstáhneme k počtu obyvatel daného města. Pokud je tedy město menší a stane se v něm nějaká nehoda, tak ho to může v žebříčku posunout níže, protože má méně obyvatel,“ vysvětlil tiskový mluvčí České pojišťovny Tomáš Zavoral, podle něhož při výpočtu vycházeli z dat Policie České republiky.

Index bezpečnosti se počítá jen pro město, ne pro okres. V roce 2010 se v Rychnově nestala žádná nehoda se smrtelným nebo vážným zraněním. Loni se tak kvůli jednomu „smrťáku“ město posunulo až do zadní části tabulky.

Přestože v pořadí měst nevypadá Rychnov nejlépe, v rámci okresu se počet nehod v loňském roce snížil. Městská police však žádnou změnu nepozoruje. „Nemáme v povědomí, že by byl nárůst dopravních nehod v Rychnově nebo na Rychnovsku. Už delší dobu však narůstají dopravní nehody na silnici u nemocnice. Když jedou auta od Solnice z automobilky, tak v úseku u kasáren jsou celkem časté nějaké ťukance, ale to není nic vážného,“ řekl Ladislav Chmelík, velitel Městské policie v Rychnově nad Kněžnou.

Podle policejní mluvčí Aleny Kacálkové je pokles počtu nehod na Rychnovsku nevyzpytatelný. „Proč? O tom se můžeme jen dohadovat. To, že je nehod méně, může být ovlivněno více faktory. Můžou to být věci mezi nebem a zemí. Do jaké míry k tomu přispívá fakt, že je policie na silnicích, to by ode mě byla spekulace. Není žádný jednoznačný faktor,“ přiznala Alena Kacálková.

Předvádějí se

Psycholog Jan Lašek má na dnešní řidiče poněkud svérázný názor.

„Mají minimum technických informací o autě, jeho možnostech a hranicích, ve kterých může fungovat, proto příliš spoléhají na nerozbitnost, dokonalost a robustnost vozu. Také mají zidealizované své vlastní řidičské dovednosti a zkušenosti a přitom minimum zkušeností s možnými kolizemi. Řidič má rovněž zvýšenou potřebu se za volantem předvádět a prosazovat, přičemž k tomu nepotřebuje v kabině auta ani žádného diváka, stačí si sám sobě,“ uvedl hradecký psycholog Jan Lašek, podle kterého si šoféři nepřipouští vlastní chyby, ale mají za to, že všichni řídí hůř než oni sami.

Dopravní nehody na Rychnovsku

                               2011          2010
Celkem nehod          420              432
Úmrtí                          6                   9
Těžké nehody           17                 28
Lehké nehody         173               174
Alkohol u viníka         48                 40
Pokuta v částce    115 tis.           89 tis.
Škoda na voze    20,8 mil.       20,1 mil.
Celková škoda     22,2 mil.       21,4 mil.