VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rychnov je šetrný k životnímu prostředí, bude šetřit energií

Rychnov nad Kněžnou - Město obdrželo rozhodnutí o přidělení finanční podpory pro čerpání dotace z Fondu soudržnosti, Ministerstva životního prostředí a Státního fondu životního prostředí ČR.

25.9.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Adolf Horsinka

Práce na projektu téměř za 40 milionů korun začaly již tento týden. První přišla na řadu ZŠ Javornická v Komenského ulici.

Tyto instituce financují projekt vedený pod názvem: Integrovaný projekt v oblasti realizace úspor energií a obnovitelných zdrojů na objektech města Rychnova nad Kněžnou, v celkové výši 90 % z celkových způsobilých veřejných výdajů. Částka dotace dosahuje výše 18 165 368 korun z celkových plánovaných nákladů projektu, jež činí 38 774 536 Kč s DPH.

„Dotaci budeme čerpat na výměnu oken, dveří a zateplení několika objektů základních, mateřských škol a jídelen. Výsledkem však bude nejen nový vzhled zmiňovaných budov, ale především dojde ke snížení energetické náročnosti budov a snížení množství vypouštěných odpadních látek (CO2). Město se tedy snaží jak snížit náklady na vytápění objektů, tak přispět k ochraně životního prostředí,“ vysvětlil starosta Jiří Rokl.

Jak doplnil, stavební práce byly zahájeny na ZŠ Javornická v ulici Komenského čp. 37. „Zde již stojí lešení a tento týden začaly práce na výměně oken, zateplení fasády budovy, k úpravě topného systému výměnou regulačních hlavic a osazením centrální dálkově ovladatelné regulace vytápění jednotlivých místností a k zateplení půdy,“ upřesnil starosta s tím, že stavební práce budou souběžně probíhat i na dalších šesti budovách školských zařízení. Jmenovitě se jedná o MŠ Láň, MŠ Čtyřlístek, MŠ Klíček, ZŠ Masarykova, ZŠ Javornická a budovy jídelny Javornická a jídelny v ulici U Stadionu.

„U těchto objektů je taktéž navržena výměna oken a vstupních dveří, zateplení obvodového pláště budov, popř. i střechy, ve většině případů pak i úprava strojní části a navazující úpravy otopného systému. U jídelen budou využity obnovitelné zdroje energie, konkrétně se jedná o umístění solárních konektorů pro ohřev teplé užitkové vody,“ dodal Rokl.

Rychnov n. K. obdržel rozhodnutí o přidělení finanční podpory pro čerpání peněz z Fondu soudržnosti letos v červenci. Příslušným programem, ze kterého bude po podpisu smlouvy o financování čerpáno, je Operační program Životního prostředí, tedy druhý největší operační program České republiky.

Díky snížení spotřeby paliv na vytápění a celkovému zlepšení energetických vlastností obálky budov dosáhne město snížení emisí CO2 ve výši 241 t/rok a úspory 2650 GJ/rok. Dochází tedy nejen k úspoře nákladů a vzniku volných finančních prostředků, ale současně město zdůrazňuje i svůj šetrný přístup k životnímu prostředí.

Autor: Miloslav Dostálek

25.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bára Štěpánová.

V Rychnově chystají „Večer plný krásy a splněných přání“

Evropské centrum na testování leteckých motorů má pravděpodobně na hradeckém letišti vzniknout na sklonku letošního roku. Přestože se jedná o unikátní projekt mimo jiné pod patronátem ČVUT,  u zástupců místních samospráv jeho vybudování vyvolává otazníky,

Centru vývoje a testování leteckých motorů už nestojí nic v cestě

Nepoctiví stánkaři jsou i podél cyklostezek

Hradec Králové - Nepoctiví obchodníci číhají i na cyklisty na cyklostezkách, zjistila v létě Česká obchodní inspekce. Při 18 kontrolách stánkařů podél nejoblíbenějších tras, zjistila, že polovina z nich porušila předpisy, tedy že zákazníky šidila.

Nová lanovka v Černém Dole už má sedačky, vyhlíží zimní sezonu

Královéhradecko, Černý Důl - Na sjezdovce v Černém Dole se rozjela nová čtyřsedačková lanovka. Je největší letošní investicí SkiResortu Černá hora - Pec, do něhož areál patří. Zatím jen ve zkušebním provozu, bez cestujících.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Rychnovsko - Vážení rodiče, díky vstřícnosti rychnovské porodnice vám přinášíme fotky nejmladších Rychnováků. Každý týden náš fotograf fotí nově narozená miminka.

Šachisté vstoupili do nové sezony

Rychnovsko - Úvodním kolem odstartovala Krajská soutěž – skupina východ šachových družstev.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení