„Je dělaný hlavně pro děti, aby měly na co se dívat, protože to je opravdu pastva pro oči. Práce je dílem studentů střední školy vizuální tvorby z Hradce Králové, kteří už v létě dostali impuls, aby se na tuto akci připravili. Takže domečky vznikly jako jejich domácí úkoly," vysvětlil organizátor Jan Tydlitát.

Právě v jeho hlavě nápad na ježčí betlém vznikl. On sám totiž tato plyšová zvířátka s bodlinkami sbírá.

Dalším významným exponátem letošní výstavy, který je zde sice už potřetí, ale letos je nejbohatší, je betlém Česká Třebová, který je osídlen původním obyvatelstvem v krojích. „Letos obsahuje tolik figurek, že se ani spočítat nedají. Je jich totiž několik set," prozradil Jan Tydlitát.

Za pozornost stojí určitě i vyšívaný znak Romanovců, který je dělaný na zakázku pro Rusko, jež bude v příštím roce slavit 400 let Romanovců na trůně.

„Ten bude ke zhlédnutí jedině tady, nikde jinde už vystaven nebude, protože hned po výstavě putuje do Ruska k objednateli," uvedl organizátor.

Dalším zajímavým kouskem je sbírka padesáti andělů, což jsou barokní obrazy ze 16. a 17. století z Jižní Ameriky.

Ovšem připravit takovouto výstavu není nic snadného, potvrzuje Jiří Frýzek, který Janu Tydlitátovi pomáhá už dobrých deset let.

„Je to hektické. Největší práci máme s instalací betlémů a následně i s jejich likvidací. Také musíme postavit všechno tak, aby to ladilo. Výstava má neopakovatelný půvab a patří už k tradicím Rychnova," zdůraznil Jiří Frýzek.

Co je na výstavě k vidění a jak bude otevřená

• výjimečný betlém, který má místo postaviček ježky
• betlém Česká Třebová čítá několik set postaviček
• vyšívaný znak Romanovců dělaný na zakázku pro Rusko
• barokní obrazy andělů pocházející z jižní Ameriky
• na stromech visí přes tisíc ozdob od různých autorek
• na betlému z orlickohorské sklárny Ježíška ještě nenajdeme, protože se ještě nenarodil

Výstava bude otevřena denně od 9 do 12 a od 14 do 17 hodin až do 27. prosince.

Výjimkou budou dny:
• 24. 12. od 21 do 01 hodin
• 25. a 26. 12. od 14 do 18 hodin