Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rybu na častolovickém praporu opět probodne šíp

Častolovice - Návrh, který vychází ze znaku, byl již zaslán komisi, která by měla zasednout v březnu.

29.2.2012
SDÍLEJ:

PRAPOR SE VYBÍRAL ZE TŘÍ NÁVRHŮ. Rozhodování bylo těžké, protože byly například připomínky ke druhé hřbetní ploutvi, která častolovickou rybu údajně degraduje na neexistujícího tvora živočišné říše, k barevnému provedení vlajky, tloušťce ryby a podobněFoto: Archiv

Letos mají Častolovice opravdu velký důvod k oslavám. První zmínka o městysi se totiž našla v roce 1342, to znamená, že slaví již své 670té narozeniny.

Jedním z hlavních vrcholů slavnosti, které propuknou patnáctého června, bude i odhalení nového praporu. Ten se však teprve musí schválit. Návrh pochází z dílny Zdeňka Velebného z Ústí nad Orlicí, který je heraldikem a tvůrcem mnoha znaků a vlajek.

Oslovili tři firmy

S nabídkou na vytvoření nového symbolu byly osloveny tři vyšívací firmy, ale nakonec se vybíralo ze tří praporů Zdeňka Velebného. Ten při návrhu praporu vycházel ze skutečnosti, že by bylo vhodné zachovat pokud možno co nejvěrnější podobu znaku a tento zapracovat do výsledného motivu.

Radnice nyní odeslala žádost do Parlamentu České Republiky, aby jim podobu praporu odsouhlasil. „Komise by měla zasedat někdy v březnu. Když bude vše v pořádku, tak nám ho pan Velebný i vyrobí,“ uvedla starostka Častolovice Jarmila Novohradská.

Prapor městyse bude prý vypadat velice jednoduše, protože musí vycházet ze znaku. Na modrém poli bude uprostřed položená žlutá ryba prostřelená bílým šípem. Na znaku je totiž ryba zlatá a šíp stříbrný.

„Prapor bude požehnán v pátek pře oslavami, to znamená patnáctého června, a pak by měl následovat varhanní koncert, protože v kostele jsou nově opravené varhany,“ prozradila Jarmila Novohradská.

Zlatý hřeb oslav?

Hlavní oslavy výročí se budou konat v sobotu šestnáctého června na Sokolské zahradě, kde vystoupí různé hudební a taneční skupiny. Další program se bude odvíjet podle toho, kolik městys sežene sponzorských darů.

Zlatý hřeb dne však starostka prozradit nechce. „To je zatím tajemství. Je to totiž otázka peněz, takže nechci zbytečně vypouštět dopředu nějaké informace,“ řekla starostka.

Vyvrcholení oslav bude v neděli, kdy vystoupí školní akademie. Radnice také zvažuje, zda uspořádá posezení zastupitelů zvolených od roku 1990 a jestli pozve i rodáky z Častolovic. „Vše je ale ještě zatím s otazníkem,“ dodala starostka.

První písemná zmínka o Častolovicích pochází z roku 1342, kdy český král Jan Lucemburský na žádost Půty z Častolovic povyšil zdejší dvorec na městys.

Jaká jsou pravidla pro vznik praporu

• je nutno dbát pevně stanovených zásad heraldické disciplíny

• obecní prapor by měl odpovídat podobě obecního znaku

• není-li možné navázání na historickou pečetní a razítkovou symboliku, nastupují alternativní tématické okruhy, například symbolické vyjádření místního světce či patrona, odkaz na význačné události či pověsti v dějinách

• ideálním případem je kombinace pruhů, barevně odvozených z tinktur znaku – ovšem v současnosti jsou již tyto možnosti vyčerpány. Proto má prapor obce stejnou či velmi podobnou kompozici jako obecní znak

 

Autor: Kamila Císařová

29.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Pohřeb Adolfa Klepše
8

Lidé se loučili s náčelníkem krkonošské Horské služby Adolfem Klepšem

Krajská fotbalová I. B třída: TJ Slavoj Předměřice nad Labem - FC České Meziříčí.

Derby zlomila neproměněná penalta

Z dodávky si udělali autobus

Hradec Králové - Policisté odhalili další přeplněnou dodávku, ve které "cestovalo" 26 pasažérů.

První loupež se povedla, druhá skončila fiaskem. Dostal sedm let

Hradec Králové - Sedm let vězení udělil soud 30letému Lukáši Tichému za dvě loupeže u náchodského Kauflandu.

Krajský hokej: Opočno ve středu přivítá Náchod

Opočno - Krajská hokejová liga pokračuje ve středu 18. října pátým kolem.

Zloděj ukradl archeologům stan za desítky tisíc korun

Královéhradecko - Krádeže stanů a turistických příslušenství jsou v letní sezoně téměř na denním pořádku. V polovině října ovšem nenechavec nepotěšil archeology nedaleko Smiřic.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení