Pořádně rozhořčená byla starostka Rybné nad Zdobnicí Marie Valášková, když se jí dostal do rukou návrh změny jízdních řádů autobusů, který by po konečném schválení měl začít platit 11. prosince.

Jediný ranní autobus, který jezdil přes Vamberk přímo do Rychnova nad Kněžnou, najednou z řádu zmizel. Pro obec by to znamenalo poměrně velké nepříjemnosti.

„Ráno jezdí děti do školy a spousta lidí do práce nebo k lékaři. Jedná se o spoj, který je nejvíce vytížený,” říká starostka a dodává, že autobus běžně zajíždí i do dolní části obce, odkud by jinak museli lidé docházet k horní zastávce až tři kilometry. Což by mimo jiné podle nového plánu mohla být další tvrdá realita.

„Podle současného návrhu, který je zveřejněn na internetu, by ráno v 6.40 jel spoj, kdy by cestující museli přesednout ve Vamberku. Což o to, ale časově je to naprosto nevyhovující. Jinak tudy jezdí jen dálkový autobus v 7.20, ale ten nám lidi v případě naplněnosti nevezme. To se nám také už stalo,” říká Valášková.

Své obavy tak okamžitě adresovala na společnost Oredo, která dopravu v regionu zajišťuje. Odtud má jasný vzkaz. „Bylo nám přislíbeno, že tento spoj bude zachován,” upřesnila starostka. V internetové podobě návrhu se však změna zatím nijak neprojevila.

Příslib společnosti potvrzuje i Denis Sitora, který má rychnovský region na starosti. „Paní starostka Valášková má od jednatele společnosti Vladimíra Záleského přislíbeno, že tento autobus bude zachován. Přestože zatím není změna na papíře, nikdy se neuvažovalo, že by tento spoj neměl být veden,” upřesnil Sitora.

Kdy budou však veškeré změny zaregistrovány a dány i „na papír”, však není zatím jasné. „V současnosti se do návrhu zapracovávají jednotlivé připomínky a proces tak není zatím u konce. V Královéhradeckém kraji nejsou změny tak výrazné, tudíž připomínek nepřišlo mnoho, avšak Pardubického se dotknou výrazněji, a tak i ohlasy z obcí na pomezí krajů je více,” objasnil Milan Slezák ze společnosti Oredo. Rybná je právě jednou z obcí, která na rozhraní obou východočeských krajů leží.

„Ve starém jízdním řádu jsme měli celkem čtyři autobusy, které jezdily ze Žamberku přes Vamberk přímo do Rychnova. Podle nového návrhu nám nezůstal ani jeden. Vše je směřováno na trasu z Žamberku na Doudleby, což pro nás znamená přestup ve Vamberku. Opravdu veliký problém by však byl jen s tímto ranním spojem. U ostatních se dá ještě to přestupování nějak překousnout,” dodává starostka Rybné nad Zdobnicí Marie Valášková.

Kromě již zmíněných komplikací by se najednou ocitla odříznutá tak trochu od okolního světa i mateřská a základní škola. „Učitelky totiž tento ranní autobus využívají také na cestování za kulturními akcemi do Rychnova. Teď by to bylo mnohem komplikovanější,” objasnila starostka.