Každým rokem je to stejné. S příchodem teplejšího jara rybáři sčítají škody, které napáchali stěhovaví kormoráni. Výjimkou není ani Broumar, jeden z největších rybníků na Rychnovsku. Účet za letošní ptačí hostinu a spoušť, kterou nezvaní strávníci napáchali na šedesátihektarové vodní ploše, letos přesáhne 150 tisíc korun.

„Co jsme letos zatím počítali, letošní škody přesáhnout 150 tisíc,“ uvedl vedoucí Správy Kolowratského rybářství Václav Kalenda s tím, že právě s podobnou částkou rybáři počítají při zaslání žádosti o náhradu škody. Ostatně těžkou hlavu mají místní správci s každoročními nálety kormoránů, kteří z dálky připomínají hejno pravěkých pterodaktylů, více jak deset let.

Klíště. Ilustrační snímek.
Klíšťata útočí. Ucítila teplo

Nezvaný host
Od roku 2013 není kormorán velký již na seznamu zvláště chráněných druhů.
Může za to především fakt, že jeho „nálety“ decimují české rybníky a řeky.
Kormorány velké do Česka lákají především mírné zimy, ale také i zregulované říční toky.

„V podstatě někdy okolo roku 2000 to začalo nabývat na intenzitě a teď kormoráni přilétají pravidelně v poměrně hojném počtu více jak deset let,“ dodal Kalenda s tím, že po mírném březnovém oteplení, kdy zmizela ochranná ledová bariéra na Broumaru, se na pravidelnou rybí hostinu vydávalo až dvě stě nevítaných opeřenců.

Broumarský rybník není výjimkou ani v tom, ve kterou dobu letky ptačích predátorů přilétají. Pravidelně totiž začnou s „hostinou“ již na podzim, kdy se vydávají na tah ze severských zemí. A protože v poslední době jsou v České republice mírné zimy, mnoho z nich zde i zůstává. Do třetice pak dělají kormoráni paseku brzy z jara, kdy se opět vydávají na zpáteční do své severské domoviny

„Letos byly ztráty na rybách menší, protože děláme preventivní opatření. Používáme plynová děla, nebo jsme dohodnuti s myslivci na odstřelu,“ uzavřel Kalenda s tím, že to situaci nezachrání, nicméně v minulosti nebylo výjimkou ani hejno čítající přes čtyři stovky ptáků.

Budova městského úřadu na Kupkově náměstí v Opočně - ilustrační foto.
Opočno si přiravilo k oslavám města pamětní mince