Archeologický nález rybích kostí v Borohrádku je starý devadesát milionů let.


Od doby nálezu do dnešní doby byly kosti předmětem zkoumání paleontologického oddělení Národního muzea v Praze. Jeho pracovník Boris Ekrt dnes do Borohrádku části nálezu představí na třech přednáškách: „Podobný nález se podaří jednou za sto let. To zní sice jako klišé, ale je to opravdu tak. Poslední podobný objev byl v Evropě učiněn před sto čtyřiceti lety, nálezy stejného druhu ryby pocházejí ze Severní Ameriky.“

Rybí pozůstatky dokumentují fakt, že v době svrchní křídy (před 90 miliony let) bylo na území našeho regionu moře a ryba nazvaná Xiphactinus byla mořským živočichem, dosahujícím délky až pěti metrů.

„V Borohrádku představíme části dvou zubů, lebky a obratlů, které byly v lokalitě nalezeny,“ vysvětluje Boris Ekrt. Vystavené pozůstatky ryby a další fragmenty jejího těla daroval nálezce Národnímu muzeu.

aktualizováno:

BULDOČÍ RYBA OD BOROHRÁDKU

UNIKÁTNÍ ARCHEOLOGICKÝ NÁLEZ se představil veřejnosti v Borohrádku. Jednalo se o fragmenty rybích kostí, nalezených v Šachově u Borohrádku, starých přibližně devadesát milionů let! Úspěšným nálezcem byl v roce 2002 amatérský badatel Michal Matějka (na snímku), trvalo však další čtyři roky, než se podařilo pracovníkům Národního muzea v Praze kosti určit a poskládat do dnešní podoby. Podle vědců se jedná o pozůstatky mořské ryby zvané Xiphactinus. Tento živočich dorůstal běžně délky pět metrů a váhy kolem jedné tuny. Objev tohoto druhu ryby je pro Evropu unikum. Podobné se nalezly v Severní Americe a pro svůj vzhled získaly název Buldočí ryby.