V Kounově za tímto účelem starosta svolal mimořádné zasedání zastupitelstva, které na úsporná opatření České pošty reagovalo protestním dopisem. Také v Olešnici u Rychnova nad Kněžnou zastiputelé na adresu generálního ředitele zaslali nesouhlas s uzavřením pošty.

Arogance moci
„Způsob, jakým bylo plošné i konkrétní rušení poboček pošt oznámeno, bylo jednostranné, bez jakéhokoliv jednání, v demokratické společnosti a doposud ani u státního podniku nevídané – výraz arogance moci,“ uvádí např. v dopise za zastupitele a občany kounovský starosta Zdeněk Šritr, který poukazuje i na předzvěst dalšího postupného rušení vesnic, které však vždy zajišťovaly a představovaly zdravý způsob života, zázemí při nenadálých krizových událostech (dlouhodobé výpadky elektrické energie apod.).

„Jsou to krátkozraká předčasná opatření, která přicházejí v době, kdy mezi námi existuje skupina starších obyvatel nevlastnících dopravní prostředky ani průkazy k jejich řízení, prostě přichází odhadem minimálně o nějakých 10 až 20 let dříve,“ argumentují Kounovští.

Základní vybavenost

Olešnický starosta Jiří Moravec v nesouhlasu obce mj. poukazuje, že nabízené motorové služby jako náhradní řešení jsou přijatelné pouze pro část občanů, kteří nejsou v zaměstnání. „Pracujícím je nabízena forma dohody s doručovateli nebo možnost odběru v pobočce v Ličně, vzdáleném zhruba šest kilometrů. Sem však není dopravní obslužnost,“ míní starosta, který na konci dopisu popřál poště mnoho spokojených zákazníků.

„A hlavně nezapomínejte vždy všechno dobře spočítat, aby lidé na venkově zaplatili za služby, které od Vás nedostanou. Za sebe Vám mohu vzkázat pouze jediné, těším se na den, kdy tady bude konečně konkurence a nebude nad Vámi držet ruku stát,“ uzavírá Jiří Moravec nesouhlas.

Oba materiály obdrželi i senátorka Václava Domšová a poslanec Josef Ježek. „Pro mne to je nepřípustné. Jde o další krok, který má vést ke slučování a likvidaci obcí a varovali jsme před tímto krokem již před třemi roky. Jako místopředsedkyně Spolku pro obnovu venkova chci do tohoto problému zainteresovat i náš spolek a podpořit tak vznikající petici,“ reagovala včera senátorka. Také Josef Ježek podporuje všechny obce v regionu, kterých se to dotklo. „Připravuji své stanovisko pro generálního ředitele České pošty. Pošta je prostě na venkově potřebná a patří k základní vybavenosti,“ podpořil včera poslanec starosty.

Z dopisu obce Kounov ministrovi vnitra
Zastupitelstvo obce Kounov se na svém sezení dne 3.9. 2008 zabývalo „suchým konstatováním“ od vedení České pošty s.p., zrušit její pobočku v obci Kounov. Zastupitelé na základě podnětů občanů a jako jejich zástupci považují za nutné vyjádřit toto své jednomyslné stanovisko :
- způsob, jakým bylo plošné i konkrétní rušení poboček pošt oznámeno, bylo jednostranné, bez jakéhokoliv jednání, v demokratické společnosti a doposud i u státního podniku nevídané – výrazem arogance moci

- úřadovna v naší obci je umístěna v obecním objektu za minimální měsíční nájem 207,- Kč, vodné účtováno není
- v místní části Kounov stále doručuje vedoucí pošty pochůzkou, v automobilovém rozvozu v ucelené části nevidíme žádnou úsporu
- v době nedávné se propagovalo zakládání poštovních vkladních knížek. Tuto možnost mnoho občanů staršího věku využilo jako náhradu za zrušené kampeličky a pobočky České spořitelny a.s., nyní ztratí i tuto dříve slibovanou možnost
- v obci je velké Rekreační zařízení Policie ČR s celoročním provozem, kterému bude úřadovna rovněž citelně chybět, vyřizují zde veškeré finanční transakce. V této souvislosti lze uvést i příklad, že není možné, za zasílaným obnosem poštovní poukázkou, vidět pouze částku a určitý čas na odbavení, právě z tohoto zařízení je většinou odevzdávána částka dle výčetky obsahující větší počty mincí než bankovek. Odbavení je tedy několikrát delší a čas nemůže nikdo z centra statisticky odhadnout
- nabízenou možnost objednání služeb u motorizovaných doručovatelů, příp. jejich zastavení v určitém čase považujeme pouze za „Těšínská jablíčka“, ti kdo slibují napřed vědí, že to nesplní. Praxe napovídá mnohem víc, nikdo nemůže ovlivnit skladbu vyřizovaných úkonů, někdy je to více důchodů, jindy přání např. k vánočním a velikonočním svátkům, jindy ztížené povětrnostní podmínky v horských oblastech aj.
- na některá místa by se příp. jelo i zbytečně, pakliže by zde nebylo nic k doručení, nebylo by to zbytečné plýtvání pohonnými hmotami a tím i zhoršování životního prostředí ?
- kdo nabídne projíždějícím rekreantům pohledy, místním blahopřání, kondolence apod. ?
- kde by byla bezpečnost doručovatelů při případném obstarávání i plateb příp. výplat. Na „kamenné pobočce“ je trezor s časovým zámkem, jistě i pokladní limit a co již bylo přepadení. Jak by bylo toto řešeno ?
- když shrneme výše popsané, jedná se bohužel o předzvěst dalšího postupného rušení vesnic, které však vždy zajišťovaly a představovaly zdravý způsob života, zázemí při nenadálých krizových událostech (dlouhodobé výpadky el. energie apod.). Jsou to krátkozraká předčasná opatření, která přichází v době, kdy ještě mezi námi existuje starší skupina obyvatel nevlastnící dopravní prostředky ani průkazy k jejich řízení, prostě přichází odhadem min. o nějakých 10 – 20 let dříve.

Důvodů proti zrušení poboček by se našlo jistě mnohem víc, bylo by to však únavné a pro toho kdo na to nechce slyšet, i nezáživné. Jsme si samozřejmě u všeho vědomi ekonomických aspektů o kterých však všemi následujícími opatřeními lze jen pochybovat. Co bylo dáno do vzdělání vedoucích poboček, do elektronických zařízení, vybavení přepážkami a trezory, bude muset ještě být dáno do nákupu automobilů, pojistného, pohonných hmot, školení apod. průvodních opatření. Nebylo by lepší jít cestou lepší organizace, zefektivnění práce a neodmítání např. doručování denních tiskovin. Když se tato práce vyplatí samostatně doručujícímu a k tomu vzniklé další organizaci, nevyplatilo by se to tehdy i České poště ? To se týče i doručování balíkových zásilek prostřednictvím různých nově vzniklých PPL apod.
Z jednoho prostého důvodu se nám nechce ani věřit, že k rušení až tak vede ekonomická situace. Proč tedy nebylo s obcemi jednáno ? Rozhodně by většina obcí sáhla až tam kam ekonomicky rovněž může. I když je naše obec zatížena po povodni v 7/98 poměrně vysokým úvěrem, rozhodně bychom v jednání byli vstřícní.

Za zastupitelstvo a občany obce – Š r i t r Zdeněk, starosta