Rozvodů stále přibývá, ani rychnovský okres bohužel není výjimkou. Na Rychnovsku bylo jen za první pololetí letošního roku už celkem 104 rozvodů. Bohužel počet sňatků toto číslo nijak výrazně nepřesáhl.

Proč se vlastně lidé rozvádějí, co je příčinou manželských neshod? Z veřejných průzkumů vyplývá, že nejčastějším důvodem je právě nevěra, takovou ránu totiž mnoho párů nedokáže přejít a vztah se po nějaké době rozpadne. Situace je o to horší, pokud k nevěře dochází opakovaně. Častým důvodem jsou ale také neshody mezi partnery, manželé si nerozumí, protože se před svatbou ani nestihli pořádně poznat.

Mnoho sňatků se stihne rozpadnout i do roka od svatby. Pokud se manželé rozvádí, když mají velké děti, stává se často, že se u nich snaží hledat rozhřešení a do rozvodového procesu je proti jejich vůli zapojují. Hlavně u malých dětí může rozvod rodičů velmi ovlivnit jejich psychiku.

Častým důvodem neshod v manželství je nevěra. Příčinou ale může být 
i skutečnost, že se manželé skoro neznají.

Rozvodové statistiky nejsou zrovna slibné. Za první pololetí bylo v Královéhradeckém kraji podle údajů Českého statistického úřadu celkem 738 rozvodů, z toho 104 v Rychnovském okrese.
Ve stejné době bylo 128 svateb, počet rozvodů a sňatků na Rychnovsku je tedy skoro stejný. Rozvod ve většině případů navrhovali oba dva společně, v jednadvaceti případech to bylo na návrh ženy.

Někteří mají v manželství absolutní shodu a rozumí si, bohužel ale stále přibývá párů, kterým sňatek nevydrží a po nějaké době se rozejdou. Někdy se jedná o opravdu krátké manželství.

„Byla jsem vdaná zhruba rok a v té době jsme si přestávali rozumět a začali jsme řešit čím dál více problémů, což nakonec vedlo k úplnému odloučení. V našem případě je rozvod jedinou možností, jak situaci vyřešit," svěřuje se Kateřina M. z Rychnovska.
Dle jejích slov se jejich vztah rozpadl zřejmě proto, že se před svatbou neznali příliš dlouho. Brali se po roce známosti.

Pokud se rozvádí mladý bezdětný pár, dá se většinou vše vyřešit smírnou cestou. Problematické to však je, když jsou „ve hře" také děti. V tomto případě se pak manželé musí dohodnout na jejich výchově.

„Rozvod se bohužel dotkl také mé desetileté dcery. Naštěstí byla ještě malá, takže si na tu dobu nepamatuje. Její otec o ni nejeví zájem, ani neplatí alimenty. Možná je ale lepší, že ho nezná, protože si na něho nepamatuje. Zbytečně by ji zraňovalo, že se s ní nechce vídat. Vím, že ji to ale jednou začne trápit a bude ji to mrzet," prozrazuje třicetiletá maminka na mateřské dovolené Aneta K.
Ta také dodává, že dceři v době, když už měla dostatečný rozum, vysvětlila, jak to tehdy bylo. „Nechci před ní mít žádné tajnosti, myslím, že si zaslouží vědět, kdo je její otec, a to i v případě, že ho nezná.