„Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastný.“ Slavná Vančurova filmová věta přesně vystihuje nynější situaci provozovatelů koupališť. Kvůli rozpačitému počasí zejí areály plováren prázdnotou a přísliby meteorologů na zlepšení se zatím ne a ne vyplnit.

„Jsem tu už sedmnáctou sezonu a takhle špatné počasí nepamatuji,“ stěžuje si Marian Šípoš, nájemce koupaliště v Kostelci nad Orlicí. V jiných městech není stav o moc příznivější. Kemp Písák v Týništi nad Orlicí má na nadcházející víkend plně obsazeno, návštěvníci se však do vody nejspíš příliš nepohrnou. Teploty se sice mají přiblížit třicítce, nicméně místo sluníčka nás stále čekají bouřky a déšť.

Ceny ve většině případů zůstávají oproti loňsku stejné, navýšení se na některých koupalištích týká vypůjčeného sportovního vybavení. Například v Opočně se ceny ubytování v kempu Broumar a platby za sportovní a zábavní atrakce od včerejška navýšily o DPH, jehož plátcem je nyní město. Novinkou na místním koupališti je dětské hřiště a netradiční aquazorbing. Jedná se o stejnou nafukovací kouli jako při klasickém zorbingu, rozdíl je v tom, že cílem je snaha chodit v ní po vodní hladině. „Lidé tomu zatím moc nevěří, nejspíš kvůli té nedávné nehodě, tohle je však zcela bezpečné,“ vysvětluje Eva Koďousková, vedoucí organizační složky areálu. Kouli navíc může pomocí jakési lonže ovládat plavčík a v případě problému ji okamžitě přitáhnout ke břehu.
Novinkou se může pochlubit také plovárna v Dobrušce, od letoška zde mají plážový volejbal. K dalším obvyklým atrakcím kromě skluzavek, brouzdališť a hřišť pro děti patří prostory pro míčové hry, pingpongové stoly, kuželky nebo minigolf. To vše nabízí například koupaliště ve Vamberku.

Kateřina Řehořová