Jelikož už minulý týden přinesl sněhovou nadílku, lyžařské areály mají plno práce, aby byly na nadcházející sezonu připraveny. Aby se hned, jakmile klesne teplota pod bod mrazu, mohly rozjet vleky.

„Vzhledem k naší poloze veškeré přípravy teprve finišují. Je těžké předvídat, kdy bychom mohli zahájit provoz, protože počasí je nevyzpytatelné. To, že bychom začali zkraje prosince, je spíše moje zbožné přání. Pravděpodobně to bude v jeho polovině," říká Jan Sotona, majitel skiareálu Nella v Bartošovicích.

Letos mají novinku, kterou je nové moderní zasněžování, doposud se mohlo jezdit jenom na přírodním sněhu. Pořídili si ho, protože zima je vrtošivá a na sníh se nedá moc spoléhat.

„Jakmile zasněžíme, měli bychom vydržet celou sezonu bez nějakých výkyvů. Podmínky z hlediska teploty jsou totiž přijatelné, ovšem z hlediska sněžení ne," tvrdí Jan Sotona s tím, že zatím neví, jestli budou muset zdražovat ceny permanentek.

„Zdražovat nemáme v úmyslu, ovšem neznáme DPH. Pokud dojde k razantním změnám, tak k tomu budeme nuceni. Vláda ještě totiž nerozhodla, v jaké budeme sazbě," dodává. Celodenní lyžování zatím vyjde na 280 korun.

V lyžařském středisku v Říčkách pokračuje stavba nového umělého zasněžování.

„V podstatě nám zbývá týden, než přijedou Italové, kteří budou instalovat software a budeme spouštět první tlakové zkoušky. Takže finišujeme. Výkopové práce jsou už z 99 procent hotové, stejně tak je připraveno všech 68 přípojných místa, kam lze připojit děla. Počítáme čtyři až pět dní testů a pokud vše půjde tak, jak má, v půli listopadu by mělo být zasněžování funkční a ve zkušebním provozu," uvedl Jan Urbánek, ředitel Ski Klubu Ústí nad Orlicí, který areál v Říčkách provozuje.

Rozjet vleky by chtěli co nejdřív, ovšem stejně jako všude musí počkat na dobré podmínky. Ideálně by chtěli rozjet vleky na přelomu listopadu a prosince.

„Očekáváme, že sezona bude lepší než loni, protože s novým systémem se dostáváme do úplně jiné dimenze, protože je už v alpském stylu, který má několikanásobně větší výkonnost než ten původní systém," zdůrazňuje Jan Urbánek, podle něhož může stroj zasněžovat i v horších podmínkách.

Původně mohli začít, když bylo minus 3,5 stupně, nyní to můžou zkoušet už od 1,5 stupně. „Věříme, že to bude velký pokrok," doufá Jan Urbánek s tím, že zdraží „permice" o pár korun.

Přípravy vrcholí i v Deštném, kde mají také novinky. Nově budou moci lyžaři jezdit na rozšířené turistické sjezdovce, kvůli které se musel vykácet asi hektar lesa. Také si pořídili nový čipový odbavovací systém.

„Karty budou mít možnost nabíjení. Také se u turniketu nemusí vyndávat z kapsy, snímač si ji přečte i tak," říká Petr Prouza, provozní ředitel Skicentra Deštné v Orlických horách.

Ani tady se však nevyhnuli zdražování, celodenní permanentka bude asi o dvacet korun dražší.  A kdy odstartují? „Chtěli bychom začít s provozem co nejdříve. Už o minulém víkendu jsme spustili zkušební provoz na červené sjezdovce. Pokud budou mrazy, můžeme ho spustit do týdne," zdůrazňuje Petr Prouza.

Novinky na horách

Bartošovice v Orlických horách
• nový zasněžovací systém. Dosud se jezdilo jenom na přírodním sněhu.

Deštné v Orlických horách
• rozšíření modré sjezdovky o celý hektar lesa
•nový odbavovací systém s čipovými kartami

Říčky v Orlických horách
• nový zasněžovací systém alpského stylu
• nově nainstalovaných sedm  webkamer, vidět bude celé středisko
• vytvoření malého kluziště pro tuto sezonu
• velká řada sportovních akcí a různých testovaček