Na vítězství své obce v krajském kole soutěže Vesnice roku mají zásluhu patrně všichni obyvatelé Vrbice. Největší tíha odpovědnosti a koordinace úsilí ostatních ale ležela na starostce Drahomíře Kuběnkové, která je ve vrcholné komunální funkci teprve první volební období.

Ocenění v soutěži Vesnice roku není první v historii obce. Můžete popsat ta předchozí?
Již v roce 2004 jsme vyhráli krajské kolo soutěže Vesnice roku. Následně se nám podařilo uspět i v republikovém finále. V mezidobí jsme se ještě jednou přihlašovali v roce 2007, ale bez úspěchu.

Jak dlouho vykonáváte svou práci pro obec a co je při ní nejtěžší?
Ve funkci starostky jsem teprve dva roky, ale v zastupitelstvu jsem byla již po dvě předchozí volební období. Nejtěžší je dosáhnout na laťku, kterou jsme si již v roce 2004 postavili hodně vysoko. Když totiž obcí, která si na začátek vyvěsí cedulku „Vesnice roku", projíždí nějaký návštěvník, rozhodně od ní neočekává málo.

Prozradíte svým kolegům starostům recept na úspěch?
Je to hlavně o spolupráci všech občanů. K úspěchu by nestačilo mít pěknou rozhlednu nebo opravené chodníky. Neméně podstatné je to, že během roku děláme celou řadu kulturních akcí. Naši občané také věnují obci stovky hodin práce, za níž dostávají jen malé pohoštění. Bez těchto brigád bychom těžko něco dokázali. Tak se nám třeba podařilo zrealizovat i stavbu rozhledny, která si vyžádala relativně malé náklady a dnes je velkým turistickým lákadlem. Když jsme podávali přihlášku, málokdo věřil v nějaký úspěch. Já jsem také říkala, že nám vlastně o nic nejde, a ono to vyšlo.

Co vše se u vás podařilo od prvního vítězství v soutěži?
Jsem hrozně ráda, že se nám podařila opravit zvonička, do níž je nainstalováno automatické zvonění. Zvoní nám v poledne a večer. Také jsme u nás měli setkání Vrbic, při kterém byla zvonička slavnostně požehnána. Dále jsem opravili hasičskou zbrojnici nebo chodník před obecním domem.

Plánujete nyní další investice?
Potřebovali bychom opravit obecní vodovod, který slouží už od padesátých let, takže se obáváme možných poruch. Již delší dobu se uvažuje o výstavbě kapličky, pro níž máme i vybrané místo. K realizaci však dojde pouze za předpokladu, že tento záměr podpoří zastupitelstvo.

Troufnete si odhadnout své šance v republikovém kole a zjišťovala jste něco o konkurenci?
Záleží na komisi, ale všechny obce mají stejné šance. Ještě jsem neměla čas, abych další obce poznala.

FOTOGALERII z oslav titulu Vesnice roku Královéhradeckého kraje najdete ZDE.