Právě tady se před staletími tyčil jeho hrad. Dnes už ho připomíná jen zvlněný terén s hlubokými příkopy. Jeho zdi byly už dávno rozebrány a posloužily jako materiál pro výstavbu kostela sv. Jakuba Většího, který se nachází jen několik desítek metrů odsud.

Přesto je však toto místo vyhledávaným cílem výletníkům, a to i díky desetimetrové rozhledně, která vyrostla před dvaceti lety právě na zbytcích hradu. Svým pojetím respektuje strážní význam původního hradu ze 13. století. Návštěvníci při cestě k ní překonávají dvě železné lávky a prohlédnout si mohou i zajímavá řezbářská díla.

Návrší, na kterém areál stojí, se přitom stalo i dějištěm Divadelního léta na hradě a Mutinových letních slavností. Proslulé jsou tu Proměny dřeva, které se tu loni uskutečnily už popáté.

Hrad je poprvé uváděn v Dalimilově kronice v době po bitvě na Moravském poli okolo roku 1280, kdy byl ve vlastnictví Mutiny Skuhrovského z rodu Drslaviců.

Podle Dalimilovy kroniky byl chrabrým bojovníkem proti hordám Oty Braniborského, které po smrti krále Přemysla Otakara II. drancovaly zem. "Mutina se stal postavou legendární a mezi zdejšími lidmi populární. Dodnes je jakýmsi patronem obce Skuhrov nad Bělou, nad kterou bdí a kam se při tradičních letních slavnostech vrací," dozvídá se návštěvník jen kousek od jeho dřevěné plastiky.

Tu vytvořil v roce 2006 výtvarník Petr Stančík.