Kdo se během posledních čtyř let v Opočně nestal zastupitelem, jako by nebyl. Tak by se dala s nadsázkou pojmenovat škatulata, která se v zastupitelstvu odehrávala. Od voleb se na komunální politice ve městě odmítlo podílet sedmnáct lidí, především z opozice. Zastupitelstvo Opočna je přitom patnáctičlenné. Na některá křesla proto usedli i tři náhradníci.

Noví zastupitelé tu od posledních komunálních voleb skládali slib devětkrát, další náhradníci se k tomu ani neodhodlali a rovnou odmítli. V jednom případě se dokonce upravovalo složení rady.

Nic se však nezměnilo v samotném vedení města. Opočno po čtyři léta řídí starostka Šárka Škrabalová (Město občanům) a místostarostou je Marian Slodičák (ČSSD).

Opozici, kterou před svým odstoupením ze zastupitelstva vedl bývalý starosta Štěpán Jelínek, Opočno společně, vadí že ji vedení města ignoruje.

Koho máme na radnici?
Starostka:
Šárka Škrabalová

Místostarosta:
Marian Slodičák

Radní:
Jan Rabenseifner
Barbora Ležáková
Kateřina Vošlajerová

Zastupitelé:
Blanka Bartoňová
Petr Fábera
Zdeněk Filip ml.
Vladislav Kňourek
Lubomír Kuchař
Roman Mecner
Václav Slezák
Petr Smola
Petr Šaroun
Ondřej Šrůtek

Výsledky voleb 2014:
1. OPOČNO SPOLEČNĚ, (Sdružení STAN, NK) 23,53 % hlasů, počet mandátů 4

2. SNK ED a SNK Město občanům, 19,89 % hlasů, 3 mandáty

3. PRO OPOČNO, SNK, 13,7 % hlasů, 2 mandáty

Většina zastupitelů, kteří se odmítli na komunální politice v Opočně podílet, patří právě k opozici.

Úmrtnost však zaznamenalo i uskupení starostky Škrabalové Město občanům. Funkci zastupitele odmítli čtyři lidé. A skončil také jeden zastupitel za KDU-ČSL a také radní Jaroslav Pultar za ANO. Starostka ve fluktuaci na rozdíl od svých kritiků nespatřuje problém. „Takových měst je spousta. Důvodem odchodů zastupitelů je stěhování či pracovní důvody,“ uvedla před časem.

Opozice však kromě ignorance zmiňuje i neschopnost vedení města, která se měla projevit při důležitých projektech. Jedním z nich je oprava budovy bývalého soudu na Trčkově náměstí. Opočno na nákladnou rekonstrukci nezískalo dotaci. Podle Škrabalové udělalo město maximum, Jelínek naopak tvrdí, že situaci podcenilo.

Bilancování

Starostka Škrabalová je se svým působením na radnici spokojená. „Zadlužení města se podařilo snížit o více než 10 milionů. Díky odpovědnému hospodaření pak může město investovat do projektů, jako například do zázemí na tenisových kurtech, nebo kabin na fotbalovém hřišti,“ uvedla s tím, že se městu daří investovat i do méně viditelných akcí.

Za svůj největší úspěch pak považuje jednání o obchvatu. „Jednání byla dlouhá a emočně vypjatá. Nakonec se podařilo vyjednat oddělení obchvatu od obytných domů a další kvalitativní úpravy plánů, aby negativní dopady stavby obchvatu, zejména na obyvatele v blízkosti, byly co možná nejmenší. Investorem je Královéhradecký kraj,“ dodala.

Podle Jelínka, který bude v podzimních komunálkách kandidovat za uskupení Opočno společně, je to chlubení se cizím peřím.

„Je to akce kraje. Neznám starostu, který by takovou věc nepodpořil. Co se mi obecně nelíbí na vedení města během posledních čtyř let, je neschopnost využít dotací jak evropských, tak národních. V letech 2010 až 2014 město čerpalo kolem 70 milionů korun, mezi roky 2014 až 2018 jen kolem kolem tří milionů korun,“ nechal se slyšet.

Starostka vyzdvihuje i modernizaci budovy základní školy. „Zastaralá akumulační kamna byla nahrazena tepelnými čerpadly, byly provedeny nové rozvody tepla po celé budově,“ popsala.

Pochvaluje si, že došlo k opravě památek, dílčí rekonstrukci zimního stadionu či k digitalizaci rentgenu v nemocnici, díky níž je možné rychleji předávat snímky lékařům.

Úspěch
Lidé už nebudou klopýtat ve výmolech. Ulice v historické části Opočna se po letech dočkaly opravy. Byly zrekonstruovány ulice Charouzova a Vorlova. „A to kompletně, tedy s vodovodem a kanalizací,“ uvedla starostka města Šárka Škrabalová. Opravou prošla i plocha Kupkova náměstí.

Průšvih
Budova bývalého soudu se opravy jen tak nedočká. Město na nákladnou rekonstrukci 100 milionů nemá a dotaci se získat nepodařilo.