To jsou některé z prvních zásad pro soutěžící od poradkyně pro výživu Renaty Wilkusové. „Nenaordinuji vám žádnou redukční dietu, ale budu přísná,“ začala s úsměvem na první seznamovací schůzce a těm, kteří měli zájem, na speciální váze změřila procenta tuku a váhu svaloviny v těle. Vzápětí soutěžící ujistila, že jim nebude nic striktně zakazovat, ale upozornila, že musí počítat s tím, že bez změny stravovacích návyků se jejich nastoupená cesta neobejde.
Co je tedy pro cvičící důležité?
1. Rozdělit si jídlo do pěti pravidelných dávek
„Je jasné, že není možné se najíst těsně před spánkem nebo si po cvičení dát zákusky,“ upozorňuje Wilkusová, na to, co každý vesměs ví, ale hůře to dodržuje. Jelikož většina účastníků se bude cvičení věnovat spíše večer, po velké fyzické zátěži doporučuje i lehkou večeři (mezi 6. – 8. hodinou), například v podobě zeleninového salátu s vajíčkem. Oběd by se vynechávat neměl, je však třeba vybrat buď polévku, nebo hlavní jídlo, místo piva zvolit pito.
2. Upravit pitný režim
Každý by měl denně vypít alespoň dva litry tekutin, nejlépe kombinovat zelený čaj s vodou, samozřejmostí je vynechání sladkých limonád či minerálek. Někteří účastníci projektu bojují se závislostí na kávě. Wilkusová doporučuje maximálně dva šálky denně, bez cukru, pokud s mlékem, tak využít například sojové. Místo kofeinového povzbuzení doporučuje právě kvalitní sypaný zelený čaj. Samotnou chuť kávy může lehce nahradit melta. Na alkohol by měli během hubnutí všichni zapomenout.
3. Dodat tělu vlákninu
Tzn. zeleninu, ovoce, celozrnné pečivo, které narozdíl od bílého zasytí na delší dobu. Pokud někdo bez housky nemůže být, měl by si ji něčím namazat a upřednostnit máslo před margaríny. „Než pečivo nakoupíte, přečtěte si na obale jeho složení, důležité je, aby obsahovalo slovo celozrnné. Tmavý rohlík může být i jen přibarvený,“ varuje poradkyně pro výživu.