Celková hodnota provedených prací dosáhla 845 000 korun, které byly čerpány z projektu „Podpora obnovy kulturních památek“ ministerstva kultury. Podle odpovědného odboru radnice je to uspokojivá bilance.

Ministerstvo kultury totiž určilo kvótu, do níž se město muselo vejít. Vybrány byly především velmi poškozené památky, jejichž opravu nebyl majitel schopen ufinancovat z vlastních zdrojů.

„Více než šest realizovaných oprav se určitě zvládnout nedalo. Je to dáno tím, že se k nim zahrnuly i dvě rekonstrukce střech. Do takových akcí se nedá pouštět s méně než čtvrt milionem korun,“ vysvětlila Jiřina Chovančíková, referentka památkové péče na rychnovském městském úřadě.

Podmínkou finanční pomoci je minimálně desetinová spoluúčast vlastníka. Ten si také musí celou žádost připravit. Město mu ji pomáhá zkompletovat a ta následně putuje do dvoukolového posuzování na ministerstvu.

V loňském roce tak byly zajištěny prostředky na opravu části střechy kostela svatého Marka v Potštejně a části střechy bývalé výtopny lokomotiv v Rokytnici v Orlických horách. Došlo i na obnovu rondelu v Potštejně. Restaurovány byly některé sochy, například sousoší svaté Anny ve Vamberku nebo sousoší Svaté Příbuzenstvo s Nejsvětější Trojicí v Nebeské Rybné. Byla také obnovena část náhrobků na židovském hřbitově ve Vamberku.

Město Rychnov nad Kněžnou již zná i částku přidělenou na letošní rok. Ta se v podstatě nezměnila a činí 846 000 korun. „Zatím zde máme podanou pouze jedinou žádost, ale čekáme, že se nám tu sejdou na poslední chvíli. Letos by jich mohlo být ještě více než vloni,“ dodala referentka památkové péče Jiřina Chovančíková.

Uzávěrka příjmu žádostí o příspěvek na opravu památek je přitom již koncem února. V měsíci březnu bude mít žadatel ještě čas na to, aby zkompletoval všechny potřebné přílohy.