O chodnícíh ví

„Slibujeme si od toho, že o některých menších závadách, které zjistíme běžně o něco později, se dozvíme mnohem dříve. Pokud budou jednoduše odstranitelné, tak není důvod, proč bychom tak neučinili co nejdříve," vysvětlila místostarostka Rychnova Michaela Zimová.

Ta však předem říká, že upozorňovat na rozbité chodníky  cenu nemá. Těch v dezolátním stavu je totiž hodně a město o nich ví. „Taková závada se opravdu nedá hned zakomponovat do oprav. Samozřejmě ale v rozpočtu na letošní rok se na ně nějaké peníze najdou," říká Michaela Zimová.

Lidé tak budou mít možnost upozornit na drobnosti. Když si třeba někdo všimne rozbité lavičky, černé skládky či koše na odpadky, nemusí to přijít nahlásit na městský úřad, ale může to rovnou vyfotit.

Aplikace je totiž chytrá, neboť k fotografii přidává i souřadnice GPS, čímž je místo jednoznačně lokalizováno a nemůže v tomto směru dojít k zneužití. Zprávu pak obdrží příslušný pracovník na městě. Zároveň je odesílána anonymně a příjemci se nezobrazí ani telefonní číslo odesílatele. Samozřejmě že ti, kteří se za své hlášení nestydí, se mohou podepsat.

Na základě GPS

„Pokud někdo něco vyfotí a odejde někam dál, aplikace už není funkční. Nám sice něco přijde, ale zpráva není zaznamenaná GPS, proto je neopodstatněná," uvedla místostarostka.

Aplikace Dej Tip už je velice jednoduchá, je určena pro chytré telefony – iPhone, iPad a Android. Většina„dotykáčů" by s jejím stažením neměla mít problém. „Služba už funguje. Dokonce se nám i někdo ozval. Víme, že na konci minulého týdne to již někteří občané zkoušeli, takže nám přišly záběry třeba z obýváku a podobně. Takže to funguje."