Ta se u soudu domáhá omluvy a finančního odškodnění po bývalých policistech Marku Vraštilovi a Karlu Berouskovi.
Muži 12. května 2003 po oslavě spolu s dalším nezjištěným mužem vtrhli do několika bytů v Popovicích, kde fyzicky a slovně napadli tři osoby romské rodiny Danišových, mezi nimiž byla i jedna žena před porodem.
Za to Okresní soud v Jičíně v roce 2005 uložil za porušování domovní svobody Vraštilovi trest odnětí svobody na 20 měsíců s podmíněným odkladem na čtyři roky a Berouskovi roční vězení s odkladem na čtyři roky. Podle výroku soudu se oběma mužům nepodařilo prokázat rasový motiv jednání. Rozsudek potvrdil krajský soud.
Nyní se Danišovi žalobou domáhají u krajského soudu ochrany osobních práv. Požadují omluvu a odškodnění od obžalovaných, když návrhy se pohybují v desítkách tisíc korun. Jednání začalo 19. června letošního roku, kdy samosoudkyně Věra Adámková odročila jednání na včerejšek. Vyhověla tak žádosti obhájců žalovaných osob, podle nichž je žaloba nedůvodná. Poukázali i na to, že ve výpovědích, které Danišovi přednesli v trestním řízení u jičínského soudu, a v tvrzeních, která uvádějí v nové žalobě, jsou závažné rozpory.
Včera u soudu Ĺubica Danišová starší mimo jiné uvedla: „Vraštil na mě řval: Ty kurvo, svině, vy zkurvení, špinaví cikáni, vás by bylo lepší postřílet. Vraštil mého syna škrtil, řval na něho, že vykradl hospodu, aby mu vrátil nějaký nůž nebo dýku. Já říkala, aby syna pustil. Předtím mi dal Vraštil pěstí a pak mě držel za vlasy…,“ líčila napadení.
Po Danišové vypovídala její dcera, která byla v uvedený den ve vysokém stupni těhotenství. Rozplakala se a její výslech musel být přerušen. Bylo jí umožněno, aby odešla v doprovodu rodinných příslušníků na chodbu soudu. Zástupci obžalovaných její jednání označili za účelové.
Krajský soud další projednávání případu odročil.