„Zámek není využíván a chátrá, je problém se střechou, okny, žlaby,“ reagoval na dotaz památkář, podle kterého mají největší zastoupení mezi zchátralými architektonickými památkami sakrální stavby. Na Rychnovsku jde o barokní kostely například v Lukavici a v Liberku. V havarijním stavu je také napůl roubená barokní stavba v Záměli, jde o bývalý zájezdní hostinec.

Nevyužitý zámek
Rokytnický starosta Petr Hudousek o problému ví, ale město za současných podmínek prý více dělat nemůže, protože vlastník má nepřiměřené požadavky. „Objekt je bez využití a vložené finanční prostředky nestačí na jeho údržbu. Extrémně vlhne, voda stéká pod základy, což narušuje i statiku. Kdyby majitel přišel se seriózní nabídkou, což pro nás je částka do dvou milionů korun, jsme schopni zapojit své síly a třeba sehnat investora. Současný požadavek deset až dvanáct milionů je však přemrštěný,“ komentoval situaci.

Majetkové vztahy
Jaroslav Kos, bývalý rychnovský místostarosta, který se i v současnosti věnuje na částečný úvazek památkám v regionu, zase poukázal na černíkovický zámek a jeho areál. „Velkým problémem jsou i drobné plastiky rozseté po Orlických horách. I když lze sehnat peníze na jejich opravu z Evropské unie, mnohdy narážíme na problémy v majetkových vztazích,“ uvedl Jaroslav Kos a zavzpomínal na případy, kdy plastika patří obci, ale pozemek, na kterém stojí, zase pozemkovému fondu. „V tom by se měl již pro jedou udělat pořádek, protože památky pak chátrají,“ dodal Jaroslav Kos.
(ign, ira)