Dlouhé rameno bagru se velkou lžící zakusuje do oken nevzhledného čtyřpodlažního „paneláku“ z dob socializmu. Před týdnem začala v Rokytnici v Orlických horách dlouho plánovaná demolice ubytovny, která zde byla dokončena na začátku 80. let pro důstojníky a mužstvo okupačního sovětského vojska. To v roce 1991 odešlo a postupně chátrající upomínka na ně se stala pro město přítěží.

„Potřebovali jsme se této stavby zbavit, byl to tady nechtěný dům, který se stavěl pro okupační vojsko. Sice chvíli ještě po revoluci sloužil, ale byl tak energeticky strašně náročný, že nemělo smysl ho takto držet dál. Když už vypadal hodně špatně, bylo rozhodnuto o jeho demolici, hledali jsme na ni prostředky,“ vysvětluje starosta Rokytnice v Orlických horách Petr Hudousek.

MÍSTO UBYTOVNY ZELEŇ

Demolice rozsáhlého objektu by měla trvat půl roku, bude stát sedm milionů korun. Financovaná je nakonec z rozpočtu města a dotace Ministerstva pro místní rozvoj ČR.

Četné nabídky na zřízení ubytovny pro zahraniční dělníky město odmítlo, nestojí o problémy s tím spojené. A samo nemá potřebu v tomto místě průmyslové zóny stavět.

„Plochu zčásti využijeme pro průmysl a osázíme zelení. Průmyslovou zónu je třeba oddělit od zbytku města. Vysázíme tam stromy, které budou sloužit zároveň jako větrolam. Tím snížíme nápor větru z jihozápadní strany, který se po zboření tak vysokého baráku, jakým ubytovna je, obnoví. Přijde nám to jako smysluplné řešení,“ dodává starosta.