Kdy do muzea vyrazitOtevírací doba:
Muzeum je otevřeno každý den mimo pondělí od 9 do 17 hodin

Ceny vstupného:
Expozice „Přírodou za řemesly Orlických hor"
Plné vstupné – 60,- Kč
Snížení vstupné – 40,- Kč

Program „Řemesla zaniklá, oživovaná, živá"
Plné vstupné – 40,- Kč
Snížené vstupné – 30,- Kč

Původní objekt pochází z 19. století a postupem času prošel mnoha změnami. Jakmile se město rozhodlo, že přetvoří budovu na muzejní expozici věnovanou Orlickým horám, muselo budovu uzpůsobit podmínkám k užívání. Původní letité dřevo zde stojí ruku v ruce s moderními stavebními materiály, jako je ocel nebo sklo. Dalším unikátem je systém pronikání světla do budovy prostřednictvím proskleného světlíku v hřebenu střechy a skleněných podlah v jednotlivých poschodích. Pomocí těchto vychytávek se podařilo zřídit blíže centru Orlických hor další impozantní expozici Muzea a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou.

Není proto divu, že je vyhledávaná turisty z Rychnovska, ale i širokého okolí. Pořádají se zde přednášky se zajímavými historickými tématy.

Muzeum se zapojuje i do celorepublikového Festivalu muzejních nocí. Nejvyhledávanějším lákadlem jsou ovšem muzejní expozice. Momentálně je pro návštěvníky připravená jedna s názvem „Přírodou za řemesly Orlických hor" s programem, který se také zabývá řemesly zaniklými, oživovanými a živými. Expozice se snaží přiblížit veřejnosti vztah člověka s přírodou, protože tradiční řemesla vždy souvisela s přírodními zdroji. Čekají tam na vás i informace o jejich historii, stylu práce nebo potřebných surovinách k výrobě. A pokud patříte mezi ty, kteří si vše raději zkouší na vlastní kůži, pestrý program „Řemesla zaniklá, oživovaná, živá" vám to umožní.  (zup)