Horalské hry v Rokytnici v Orlických horách organizuje zdejší sdružení Clan Orlických horalů. „Náš spolek jsme založili v roce 2012. Scházejí se v něm lidé, které oslovilo Skotsko jeho kultura, sport, pivo a whisky," představil sdružení jeho náčelník Ladislav Hemrlík. „Chceme velmi specifické skotské zvyky a tradice představit širší veřejnosti. Horalské hry jsou vrcholem naší činnosti," pokračuje Hemrlík a k tomu dodává: „Během roku jezdíme na obdobné hry po republice nebo organizujeme různá soustředění. Například vyrážíme na přechody horských pohoří. Vezmeme na záda bágly a vyrazíme s celou partou do hor."

Na facebookových stránkách Clanu Orlických horalů se píše: „Říkáte si, co je to za blázny, kteří si hrají na Skoty v Čechách, ale určité spojitosti tu jsou. Například keltští předkové, kteří žili na našem území i na území Skotska. Orlické hory patří do oblasti, které se dříve říkalo Sudety, což vychází z keltského pojmenování pro pohoří kanců. V Orlických horách měl svá panství skotský šlechtic."

Právě proto si Orličtí horalové zvolili do svého erbu statného divočáka. „Naším cílem je přinést trochu skotské zábavy do kraje Orlických hor. Přitom nezapomínáme, že jsme v Čechách a že jsme Češi," tvrdí svorně Děti Orlických horalů, jak se volně překládá z angličtiny název Clan Orlických horalů.

Vraťme se k silácké soutěži. Její účastníci museli zvládnout pět disciplín hod šestimetrovou dřevěnou kládou, vrh desetikilovým kamenem , hod okovaným kamenem vážícím pětadvacet kilogramů, hod balíkem slámy do výšky (přes laťku za pomoci vidlí) a farmářský běh, spočívající ve zdolání co nejdelší vzdálenosti se dvěma kamennými závažími v rukou, které dohromady váží sedm kilo přes metrák.

A jak došlo k tomu, že se v Rokytnici dala dohromady skotská parta? „Neskromně musím přiznat, že jsem tady lidi zbláznil já. O Skotsko jsem se zajímal kupu let. Je pravda, že je to z evropského hlediska hodně exotická země. Rozruch u nás všude vzbuzují například kilty (mužská součást skotského národního kroje pozn. red.). Lidi se mě často ptají, proč skotský spolek vznikl právě tady. Není však bez zajímavosti, že třeba v Brně za třicetileté války existovaly skotské regimenty," prozradil Ladislav Hemrlík, který se během sportovně kulturního odpoledne chystal na podvečerní přednášku zaměřenou na život v severní části Velké Británie.

Horalské hry nabídly lidem velmi pestrou zábavu od prověrky lukostřeleckých dovedností přes ochutnávku single smaltových whisek po vystoupení dudáka a výuku skotských tanců. Skotský den uzavřela horalské zábava s kapelníkem Čechomoru Frantou Černým a skupinou Happy To Meet.

Co je skotský kilt?Kilt je výhradně mužská součást skotského národního kroje (ženy, až na výjimky, kilt nenosí). Má podobu mužské zavinovací skládané suknice s barevným kárem, ozdobné třásněmi a ozdobnou broží, nejčastěji ve formě zavíracího špendlíku tzv. kiltpin. Existuje mnoho druhů kiltů, lišících se zejména vzorem a původem.

Typický moderní kilt je vyroben z kepru, utkaného z česané ovčí vlny.

Nejcharakterističtějším prvkem skotského kiltu jsou barevné vzory (na snímku). Mnoho vzorů je tradičně spojováno s určitými klany a rodinami, ale chybějí pro to historické podklady. Existují také tartany s charakteristickým vzorkem pro oblasti, hrabství, podniky, školy a univerzity. wikipedie.cz